O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

23 sty 2014

Odmówienie prawa do opieki zdrowotnej.

Kilka tygodni temu Hiszpanię zelektryzował nowy przepis prawny, według którego osoby przebywające ponad 90 dni poza Hiszpanią (za wyjątkiem osób wyjeżdżających w ramach np. programu Erasmus i w celach turystycznych) utracą prawo do opieki zdrowotnej.

Regulacja ta ma na celu ograniczenie dostępu do służby zdrowia, którego koszt ponosi Hiszpania. Czyli osoba, która np. wyjeżdża na stałe lub na dłuższy okres za granicę, powinna podczas pobytów w Hiszpanii korzystać z karty EKUZ wystawionej przez kraj, w którym przebywa dłużej niż 90 dni rocznie lub z innych ubezpieczeń.

Przepis ten dotyczy zarówno osób narodowości hiszpańskiej, jak i cudzoziemców.

Jego założeniem wg źródeł rządowych jest uregulowanie sytuacji osób pracujących i mieszkających za granicą a jednak chodzących "za darmo i bez formalności" do lekarza podczas pobytów w Hiszpanii.

Niektóre ze wspólnot autonomicznych zdecydowały się nie wprowadzać w życie tej regulacji, inne rozważają taką możliwość. Minie na pewno jeszcze jakiś czas zanim wszystko się wyjaśni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz