O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

6 maj 2016

Rejestracja zagranicznego samochodu w Hiszpanii, cz. 1.

Dziś zajmiemy się tematem, który spędza sen z powiek wielu osobom przenoszącym się do Hiszpanii. Planując przeprowadzkę często rozważa się zabranie ze sobą swojego samochodu. Teoretycznie nic prostszego, wystarczy wsiąść za kierownicę i za kilkanaście godzin znaleźć się na Półwyspie Iberyjskim. Praktycznie jednak, sprawy się komplikują, jeżeli nasz pobyt ma być dłuższy niż wakacyjny.

hiszpanskie rejestracje, hiszpańskie blachy, matricula hiszpania, rejestracja auta hiszpania, samochód hiszpania, polski samochód hiszpania, polskie numery hiszpania


Jakie więc kroki należy podjąć, aby uniknąć problemów i auto w Hiszpanii zarejestrować?

1. Kontrola techniczna ITV. Pierwszym krokiem, niezbędnym do zarejestrowania pojazdu, jest przejście kontroli technicznej (Inspección Técnica de Vehículos) w zakładzie kontroli pojazdów w Hiszpanii, nawet jeśli auto posiada ważne dokumenty kontroli wystawione przez innym kraj. Kontrolę ITV można przeprowadzić w dowolnej wspólnocie autonomicznej, niekoniecznie w tej, w której mieszkamy lub planujemy zamieszkać. Często kierowcy mieszkający na pograniczu dwóch wspólnot, kierując się niższymi cenami, wybierają stacje ITV z sąsiedniej wspólnoty. Należy jednak mieć na uwadze, że np. Comunidad Valenciana, jako jedyna, wymaga pomiaru hałasu, sprawdzając stopień zanieczyszczenia dźwiękowego wytwarzanego przez samochód. Brak tego pomiaru sprawia, że ITV wykonane poza tą wspólnotą traktowane jest jako nieważne. Koszt badania to około 70-90 euro, niektóre stacje oferują drugie podejście za darmo lub ze zniżką, jeśli za pierwszym razem pojazd nie przeszedł pomyślnie przeglądu. Dodatkowo, w niektórych punktach można się na przegląd umawiać przez internet lub telefonicznie, unikając tym samym stania w kilkugodzinnych kolejkach.

2.  Opłata określonych podatków w urzędzie skarbowym (Hacienda). Podatki zależą od wspólnoty autonomicznej, modelu pojazdu i jego parametrów. Standardowo płaci 21% VAT-u oraz podatek od środków transportu, który zależy od emisji CO2 i waha się od 0% do 16% wartości samochodu.

3. Opłata podatku "impuesto de circulación municipal", który uiszcza się w urzędzie (ayuntamiento), odpowiednim ze względu na miejsce zameldowania. Koszt waha się w granicach 60-180 euro, choć może ulegać znaczącym zmianom w zależności od miejscowości i rodzaju pojazdu. Większość urzędów po pierwszej zapłacie tego podatku generuje co roku automatycznie odcinek do zapłaty i wysyła do płatnika pocztą tradycyjną, e-mailową lub oferuje opcję odbioru w urzędzie.

4. Opłaty za rejestrację samochodu i otrzymanie hiszpańskich numerów rejestracyjnych. W tym celu należy odwiedzić DGT, czyli Dirección General de Tráfico. Koszt wynosi około 120 euro. Na podstawie kwitu otrzymanego w DGT, na którym widnieją nadane nam numery tablic rejestracyjnych, możemy udać się do zakładu wybijającego blachy. Znajdziemy je najczęściej gdzieś w sąsiedztwie urzędu DGT.

5.  Podpisanie umowy z ubezpieczycielem pojazdu (koszt zależy od firmy, zniżek, pakietu zawartego w polisie itd.). Zdarza się, że ubezpieczyciele udzielają zniżek osobom, które posiadały je za granicą, ale nie jest to normą.

6. Wymiana prawa jazdy na hiszpańskie.

Już w przyszłym tygodniu kolejny artykuł na ten temat, ze wskazówkami jak zmierzyć się z urzędem skarbowym oraz jak nie zapłacić podatku.

3 komentarze:

 1. Mam rozumieć że rejestracja auta to wydatek minimum 37% wartości?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry,

  W Polsce leasingowałem samochód od banku, w tym roku go wykupiłem (faktura VAT). Czy w takim przypadku płacę podatek VAT? Na jakiej podstawie wylicza się wartość pojazdu?

  Pozdrawiam,
  Piotrek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o przesłanie zapytania na adres: porady@hiszpaniaconsulting.com

   Usuń