O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

9 maj 2013

Prowadzenie działalności gospodarczej jako autónomo.


"Autónomo" można przetłumaczyć jako jednoosobową działalność gospodarczą. Osoba zarejestrowana jako "autónomo" ma obowiązek zapłacenia za siebie comiesięcznych składek ubezpieczeniowych.Stawka minimalna bez ulg wynosi 256,72 € i nie przewiduje wyrównania z tytułu wypadku przy pracy ani zakończenia działalności.  
Oczywiście "autónomo" ma prawo zapłacić więcej i odkładać więcej na emeryturę lub też zapłacić mniej jeśli należy do którejś z grup wyliczonych w poniższym linku:
http://www.seg-social.es/prdi00//groups/public/documents/binario/142496.pdf
Rejestracja "autónomo" jest szybka i prosta. Większość dużych ośrodków miejskich dysponuje biurem, w którym można po uprzednim umówieniu załatwić wszystkie formalności. Nazywa się "ventanilla única empresarial". W poniższym linku można sprawdzić gdzie mieści się najbliższa nam VUE:
http://www.ventanillaempresarial.org/

Rejestracja za pomocą VUA nie trwa z reguły dłużej niż kilka godzin i jest całkowicie bezpłatna. Można też zrobić to na własną rękę odwiedzając na początku Urząd Skarbowy czyli Haciendę a następnie Seguridad Social czyli odpowiednik ZUS-u.

Zanim dopełnimy formalności należy przemyśleć formę rozliczenia z podatku. Niektóre zawody mogą rozliczać się ryczałtem, inne tylko na podstawie wystawionych faktur. Jeśli nie jesteśmy pewni która forma będzie dla nas najlepsza najlepiej zasięgnąć opinii eksperta. Ogólnie jeśli nie znamy się na księgowość to najlpiej zlecić ją profesjonalistom.

"Autónomo" ma obowiązek rozliczania się co kwartał z Urzędem Skarbowym. Czas jest do 20-go każdego miesiąca następującego po kwartale, czyli T1 (Trimestre Uno lub Primer Trimestre) rozliczamy do 20 kwietnia, T2 do 20 lipca, T3 do 20 października. Wyjątkiem jest czwarty kwartał, który możemy rozliczyć do 30 stycznia. Brak rozliczenia pociąga za sobą sankcje finansowe.

Oprócz wydatków ponoszonych na ubezpieczenie autónomo musi się liczyć z podatkiem VAT (standardowo wynosi 21%, ale wysokość może się zmienić w zależności od oferowanego produktu) oraz z tzw. IRPF (podatek od osób fizycznych, wysokość procentowa zależy m.in. od sytuacji rodzinnej). Realnie liczy się, że około 30-40% zarobionej kwoty należy zapłacić państwu w formie podatków. To trzeba brać pod uwagę ustalając cenę produktu przed rozpoczęciem działalności.

Najłatwiejszym sposobem płacenia składek jest zlecenie bankowe (domiciliación). Z reguły składki za bieżący miesiąc są ściągane około 24-28 dnia tego miesiąca.

Wyrejestrowanie działalności jest również stosunkowo łatwe, ale nie da się tego zrobić przez VUE. Żeby nie płacić kolejnego miesiąca składek powinniśmy się wyrejestrować przed dniem szóstym nowego miesiąca. Najpierw w Urzędzie Skarbowym a potem w Zakładzie Ubezpieczeń.

91 komentarzy:

 1. Witam
  Może ktoś może mi wyjaśni, Czy zgodne z prawem jest to ze muszę płacić podatek IRPF od kwoty płaconego czynszu za lokal w którym miesci się mój sklep. Lokal nie jest mój. Mój księgowy mówi że to normalne. Ja się zastanawiam dlaczego nie mogę tego podatku wliczyćw koszty prowadzenia działalności i normalnie odliczyć ? Czy ktoś może mnie tu w konia robi ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Są dwa sposoby wystawiania faktur: kwota + VAT (dla łatwego rachunku załóżmy, że płaci się 100 euro + 21%, czyli 121 euro) albo kwota + VAT - IRPF (100 euro + 21% - IRPF, który też może wynieść np. 21%, co daje 100 euro). W pierwszej wersji wystawiający płaci IRPF, w drugiej przerzuca obowiązek na odbiorcę faktury. W obu przypadkach wystawiający musi zapłacić VAT. Oba sposoby są legalne i porawne, zależą od ustaleń i korzyście jakie każde ze stron wynosi z układu. I jak się dobrze przyjrzeć to w obu przypadkach nabywca płaci IRPF, choć może to zrobić w sposób pośredni (na fakturze widnieje wyższa kwota) lub bezpośredni.

  Jeśli tłumaczenie nie wyczerpało Pana wątpliwości proszę o podanie adresu e-mail i szczegółów a przekieruję Pana do asesora lub gestora, który wyda swoją opinię na podstawie konkretnych umów i dokumentów dotyczących Pańskiego przypadku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czyli w momencie negocjacji z wlascicielem lokalu nalezy zapytac czy podana cena wynajmu zawiera juz uwzgledniony IRPF? czy z gory wiadomo ze nie jest ten podatek zawarty w cenie?

   Usuń
 3. Jaki jest dokładnie koszt prowadzenia działalności w Hiszpanii?

  OdpowiedzUsuń
 4. W Hiszpanii na pewno przedsiębiorca mniej płaci niż w Polsce. Nic dziwnego, że większośc przenosi firmę za granicę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Koszt prowadzenia działalności zależy od typu firmy i od możliwości skorzystania z przysługujących ulg, wieku, płci, sytuacji. Stawka minimalna do ZUS-u dla "autonomos", czyli odpowiednika polskiej DG, wynosi 261,83 euro, przy założeniu, że osobie takiej nie przysługują żadne ulgi.

  Nie jest więc prawdą, że w Hiszpanii przedsiębiorca płaci mniej niż w Polsce, stawki są raczej porównywalne. Nie należy też zapominać o 21% Vacie (chyba że ktoś wybiera rozliczenie ryczałtem, które jest dostępne dla niektórych typów działalności) oraz o podatku dochodowym, który wylicza się w zależności od sytuacji "domowej" płatnika.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta stala stawka w wysokosci 257 euro niezaleznie od przychodow zabija tych ktorzy maja maly przychod! A co jesli przez miesiac lub dwa moj biznes nie przynosi zyskow a dotego musze placic stala skladke? Wtedy wychodze na minus. lepiej by bylo placic stawke od zarobkow na security social. :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Krzysztofie, zgadzam się z Pana opinią. Składki w Hiszpanii są wysokie i dokuczliwe, dlatego też Hiszpania nigdy nie znajduje się w czołówce rankingów jako kraj najlepszy do prowadzenia biznesu.
  Dobra wiadomość to fakt, że zmieniło się nieco prawo w 2015 roku i teraz wykazanie 10% strat (a nie 30% tak jak dotychczas) pozwala na zamknięcie biznesu i skorzystanie z pomocy finansowej rządu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w porównaniu z polskimi warunkami do prowadzenia działalności gospodarczej, to które są bardziej korzystne?

   Usuń
 8. Witam
  Pragnę przenieść działalność z polski i szukam odpowiedniego kraju, poniżej przedstawię koszty mojej działalności w polsce.
  Przyjmijmy miesięczny dochód działalności 10 000eur netto
  W polsce:
  ZUS: 1500zł (około 375EUR)
  Podatek dochodowy 18%=1800EUR
  (kwota wolna od podatku w polsce 3091zł)
  Zatem z zarobionych 10 000eur zostaje mi 7825 EUR
  Bardzo proszę o odpowiedź ile by mi zostało na rękę (tylko kwoty netto) w Hiszpanii?  OdpowiedzUsuń
 9. W Hiszpanii:
  ZUS: 275 euro
  Podatek dochodowy: od 19 do 21% (w zależności od spełniaych warunków)
  VAT: 21%
  Kwota wolna od podatku = 0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwota wolna od podatku 0??? To chyba lipa :) co to za dane? Jest kwota wolna od podatku i to na poziomie ok 8300 -8600euro

   Usuń
 10. Proszę Pana, my cały czas piszemy o zarejestrowanej działalności gospodarczej. Czyli wystawia Pan faktury i płaci Pan podatek nawet od faktury o wartości 10 euro. Pan myli rozliczenie roczne z prowadzeniem DG (autónomo).

  OdpowiedzUsuń
 11. A co w przypadku pracy na etat i prowadzenia działalności gospodarczej? Działa to tak samo jak w Polsce, że nie trzeba płacić pełnej kwoty tylko jej część?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po części rzeczywiście tak to działa. Tak zwana pluriactividad, czyli zatrudnienie w więcej niż jednym miejscu pracy naraz oznacza, że pracownik, który chce prowadzić działalność gospodarczą jako autónomo, oprócz pracy na etacie może obniżyć obowiązkową podstawę wymiaru składek. Przez pierwsze 18 miesięcy może ją obniżyć do połowy podstawy wymiaru składek, czyli do 442,20 € miesięcznie. Przez kolejne 18 miesięcy oblicza mu się kwotę na ZUS od 75% podstawy wymiaru składek, czyli od 663,30 € miesięcznie. Zawsze spełniając warunek, że jest to pierwszy raz kiedy rejestruje działalność gospodarczą jako autónomo. Bardzo ważna jest właściwa interpretacja przepisów, prawo odwołuje się do podstawy wymiaru składek, czyli tego ile realnie byśmy dostali np. idąc na urlop zdrowotny (882 euro przy minimalnej podstawie wymiaru składek) a nie tego ile składki mamy zapłacić (od 50 do 260 euro miesięcznie) po to by dostać te 882 euro. Zagadnienie jest złożone, bo bardzo wiele osób, w tym Hiszpanów, źle interpretuje przepisy.

   Usuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam.
  Mam pytanie czy można prowadzic działalność gospodarcza na terenie Hiszpanii ale rozliczać się z działalności np. w Irlandii?

  OdpowiedzUsuń
 14. Rozumiem, że zamierza Pan mieszkać w Hiszpanii i np. tutaj prowadzić własną hurtownię, ale wystawiać faktury jako przedsiębiorstwo irlandzkie? Prawnie nie powinien Pan tego robić, wg przepisów DG należy prowadzić w kraju, którego się jest rezydentem (magiczna granica spędzania ponad 180 dni w roku). Natomiast są przypadki np. freelencerów zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii a mieszkających w Hiszpanii. Robią to w zasadzie na marginesie obowiązujących przepisów prawnych, ale nie można ukrywać, że taka praktyka istnieje. W dużej mierze zależy to od tego skąd będzie Pan miał klientów. Jeśli będą nimi Hiszpanii to Pana irlandzkie faktury będą mało użyteczne w ich oczach. Jeśli zaś oferuje Pan usługi, na przykład jako tłumacz (para hiszpański - angielski) to rozliczanie w Irlandii przy wykonywaniu zlecenia w Hiszpanii nie dziwi. Pozostaje jednak kwestia tego gdzie będzie Pan zamieszkiwał, z której służby zdrowia będzie Pan korzystał i z którym krajem będzie Pan tak naprawdę związany. Oręduję zawsze za rozwiązaniami w pełni legalnymi, do których urząd nie może się przyczepić ze względu na interpretację przepisów. Nawet jeśli oznaczałoby to wyższe koszty prowadzenia działalności.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuję za odpowiedź.To wyczerpuje moją ciekawość.
  Zadałem pytanie z ciekawości o taką możliwość ponieważ słyszy się o takich przypadkach choć każdy jest inny oczywiście i innymi prawami czy też zasadami się rządzi.Nie ukrywam że taka możliwość byłaby dla mnie bardzo korzystna z punktu widzenia prostoty rozliczeń a nie z chęci "kombinowania".( Spokój i czyste sumienie jest dla mnie zbyt cenne żeby działać na granicy prawa lub je naginać)Sposób rozliczania działalności w Hiszpanii jest bardzo podobny do polskiego,natomiast w Irlandii jest to sprawa niesamowicie prosta i łatwa.Niemalże nie zauważalna w przypadku samozatrudnienia czyli hiszpańskiego autonomo.
  Tak zamierzamy z żoną przeprowadzić się na stałe do Hiszpanii i tam otworzyć salon fryzjerski taki jak prowadzę tutaj w Irlandii.
  Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 16. Cieszę się, że mogłam pomóc. Pocieszę Pana, że tak naprawdę rozliczanie tutaj też nie jest aż takie trudne. Co kwartał księgowa składa za Pana rozliczenie, pieniądze są pobierane już teraz bezpośrednio z konta (jeszcze do niedawno nie było takiej możliwości). Da się przeżyć, grunt to dobra księgowa, która w zasadzie wszystko za Pana zrobi i odrobina systematyczności w gromadzeniu faktur.

  OdpowiedzUsuń
 17. Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie zasłyszanej przezemnie informacji od pewnego Hiszpana że jakoby nowo zrejestrowane firmy w Hiszpanii przez dwa lata płacą tylko 50euro/mies składek na hiszpański "ZUS".Ponoć zostało to wprowadzone niedawno.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jest to prawda tylko po części. Przez pierwsze 6 miesięcy rzeczywiście płaci się tylko 55,78 €, przez kolejne 6 miesięcy (od 7 do 12 m-ca prowadzenia działalności) 134,06 €, przez kolejne 6 (od 13 do 18 m-ca prowadzenia działalności) 186,25 €. Potem płaci się już pełną stawkę. Jednak jeśli w międzyczasie przerywa się prowadzenie działalności czas obniżkowy jest nadal liczony. Czyli jeśli prowadził Pan działalność tylko przez 2 miesiące i płacił 55,75 € a potem wyrejestrował Pan działalność na 4 miesiące, to po kolejne rejestracji będzie Pan płacił już 134,06 € miesięcznie. Jeśli zaś po 2 miesiącach wyrejestrował się Pan np. na 2 lata, to po kolejnej rejestracji będzie Pan musiał płacić pełną stawkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też jest jakaś pomoc i trzeba to docenić.
   A czy Wasza firma nie rozlicza czasem autonomos? Bardzo chętnie bym korzystał z państwa usług lub byłbym bardzo wdzięczny za polecenie dobrej księgowej a gdyby tak jeszcze po polsku to by było miło choć na cud nie liczę;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Za 3 mies.bedę mieszkał w Alicante i dopiero wtedy będzie potrzebna księgowa.Nie musi to być samo Alicante może być w niedalekiej okolicy.
  Dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, Mieszkam w Santa Pola i obsluga ksiegowa bedzie mi potrzebna. Chetnie skozystam z podpowiedzi :)
   rent@erent.pl

   Usuń
  2. W kwestii polskojęzycznej księgowości i doradztwa zapraszam do kontaktu e-mailowego na: info@hiszpaniaconsulting.com

   Usuń
 22. Właśnie analizuję temat założenia działalności gospodarczej w Hiszpanii i szczęśliwym trafem doczytałem tutaj o początkowych ulgach składkowych. Fantastycznie! Do Hiszpanii przeprowadziliśmy się z całą rodziną w zeszłym tygodniu. Obecnie mam w Polsce małą firemkę produkującą oprogramowanie i chciałbym ją przenieść z końcem roku do Hiszpanii. Mam w związku z tym pytanie, czy do rejestracji autonomo wymagane jest posiadanie lokalu wynajętego na potrzeby DG, czy może wystarczy wskazać adres zamieszkania podparty umową najmu. Pozdrawiam Darek (a na priv podsyłam zapytanie odnośnie zaufanej księgowej z mojej okolicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma konieczności posiadania wynajętego lokalu usługowego.

   Usuń
 23. Witajcie,
  potrzebuję pomocy.
  Muszę zatrudnić Hiszpana który będzie dla mnie pracował z domu, czyli z Hiszpanii. I tu są schody bo w Polsce nie mogę go zatrudnić ponieważ podlegał by polskim podatkom i ubezpieczeniu a on jest rezydentem Hiszpanii. Sztucznie ze jest rezydentem polskim również jest to bez sensu, bo jak zachoruje to musiałbym go pakować i przywozić do polskiego lekarza albo rozliczać rachunki.
  Zatem powinienem otworzyć co najmniej odział w Hiszpanii, i mimo iż ani jednej faktury nie wystawię to będę podlegał podatkom i raportom. Po to aby zapłacić ubezpieczenie i pracownika to mija się z cele.
  Pomyślałem zatem o sposobie Autonomo.
  Ale z racji iż nie wiem co jest najlepsze i co wybrać a w urzędach to kompetencje telefoniczne są marne bo odpowiedzi typu "no lo sé, no es mi cometencia, compañera está de vacaciones, llame mañana"
  Porosu sz... chce mnie trafić.
  myślałem ze tylko w Polsce tak jest tak debilnie.

  Unia jeszcze nie pomyślała że może być praca zdalna w dobie Internetu!

  Chłopak wystawiał by jedną fakturę unijną (bez VAT)
  płaciłby podatek i ubezpieczenie.
  teoretycznie niema żadnych kosztów bo co?!
  Chciałbym aby nie musiał robić żadnych deklaracji (minimum z minimum)
  no i niepotrzebujące być na VAT

  jest w wielu krajach maximum które może zwalniać z VAT w UK to 60tyś GBP w Polsce to prawie 100 tyś zł.

  Proszę o jakieś sugestie.

  Pozdrawiam

  i tu mam

  OdpowiedzUsuń
 24. a czy moge sie dowiedziec pracujac jako autonomo moj szef odlicza mi skladki on za wszystko placi czy jest to legalne w hiszpani i jeszcze jedno caly czas dokuczaja w pracy majster i on robie tam juz 7 lat odnosze wrazenie ze chca sie mnie pozbyc wiedz graja i jada mnie psychicznie reszta to widzi ale milczy czy moge isc do adwokata przedstawic sprawe i czy moge w jakis prawny sposob im dowalic ze tak powiem aha i jeszcze jedno pracuje na miejscu i np mam brutto 3000e to on mi pisze na nowminie 2600e plus ze oni niby mi diete placa 400e i czy to tez jest legalne z ich strony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie, o składkach i przebiegu swojej pracy zawodowej dowie się Pan z vida laboral: http://www.hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2015/09/vida-laboral-hiszpania.html

   Usuń
 25. Duzo ciekawych informacji tu przeczytałam, wiec moze dowiem sie tez, co w sytuacji gdy chciałabym z koleżanka założyć firmę i jedna mieszka w Hiszpanii a druga w Polsce? Jak sie wtedy rozliczamy? gdzie? zakladajac ze firma założona bylaby w Hiszpanii. Nie wiem tez czy fizycznie musimy byc obie by zalazyc te firme?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani, nie jestem pewna czytając Pani zapytanie czy jedna z Pań ma zamiar świadczyć usługi drugiej, czy też będą Panie robić to samo mieszkając w innych krajach? To jest podstawowe pytanie, od tego zależą rozliczenia i szczegóły księgowe. Co do formy to można założyć DG, czyli autónomo albo spółkę.Pani koleżanka nie musi być fizycznie obecna, ale w przypadku nieobecności musi zostawić odpowiednio poświadczone pełnomocnictwo do dokonania określonych czynności w jej imieniu.

   Usuń
 26. Witam, zastanawiam sie na zalozeniem dzialanosci gospodarczej, a szczegolowo: chcialabym zalozyc swoj sklep internetowy dotyczacy sprzedazy rekodziela oraz wzorow rekodzieliczych. Poniewaz mniej wiecej taki sam czas spedzam w Polsce jak i w Hiszpanii a klientow mialabym na calym swiecie zastanawiam sie gdzie z punktu widzenia ekonomicznego korzystniej dla mnie byloby zalozyc taka dzialanosc

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam,
  Jakie były by koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii i w jakiej formie najkorzystniej by było ją prowadzić, przy miesięcznych przychodach ok. 12-16tys. PLN (usługi inżynierskie polegające na projektowaniu i tworzeniu specjalistycznego oprogramowania, czyli prawie brak kosztów)? Czy hiszpańskie prawo nakłada jakieś ograniczenia co do pracy zdalnej?

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam
  zakładając działalność gos. w Hiszpanii z automatu jesteś Vatowecm czy może jest jakaś ulga uzależniona od przychodu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie rozliczania podatku niektóre zawody mają możliwość płacenia ryczałtem, inne z automatu płacą VAT od każdej faktury.

   Usuń
 29. Witam, do tej pory prowadziłam działalność gospodarczą w Polsce. Przeprowadziłam się do Madrytu i chcę teraz otworzyć działalność tutaj. Jestem grafikiem komputerowym i większość mojej pracy wykonuje zdalnie przez komputer. Proszę mi pomóc jak mam założyć działalność i móc tez wykonywać i wystawiać Faktury dla Polaków? Jakie będą moje koszta miesięczne? Z góry dziękuję , Kasia

  OdpowiedzUsuń
 30. Może Pani nadal prowadzić działalność w Polsce a ubezpieczyć się prywatnie lub korzystając z EKUZ. Inny sposób to założenie DG w Hiszpanii, faktury polskim klientom może Pani wystawiać, a jeśli obie strony są europejskimi płatnikami VAT-u, to można go przerzucić na klienta. Koszta miesięczne to składka na autónomo, obsługa księgowej i podatki (VAT i I.R.P.F.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, musze to wszystko przemyśleć :)

   Usuń
 31. Witam ,
  mam DG w Polsce i w Niemczech ( e-commerce ) , musze z DG w Niemczech zarejestrować się w Hiszpanii do podatku VAT , jaka jest procedura? Zameldowanie mam w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie do końca rozumiem zapytanie. Chodzi o to, że chce Pan założyć działalność w Hiszpanii czy chce Pan uzyskać nr VAT UE?

  OdpowiedzUsuń
 33. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam,
  Czy to prawda że na Teneryfie prowadzenie autonomo wiąże się z odmiennymi przepisami dotyczącymi podatku i ubezpieczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Przepisy ogólne są takie same, natomiast kwestie podatków rzeczywiście się różnią. Polecam wizytę w gestorii / asesorii na Wyspach Kanaryjskich.

   Usuń
 35. Zastanawia mnie również warunki socjalne w Hiszpanii. Czy prowadząc firmę przysługuje mi chorobowe? Co z emerytura?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej. Przysługuje i chorobowe i emerytura. Nie przysługuje jedynie zasiłek dla bezrobotnych w formie tradycyjnego "paro". Można dopłacać i otrzymać zapomogę po zamknięciu działalności, ale nie jest to obowiązkowe.

   Usuń
 36. Dzien dobry.
  czytalan juz,ze mozna przeniesc dzialalnosc do Hiszpanii i wystawiac faktury w Irlandii.Czy mozna tak postapic z dzialanoscia jednoosobowa bezvatowa w Polsce? tzn. chodzi mi o wystawianie rachunkow w Polsce i rozliczanie sie w Hiszpanii?
  dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 37. Proszę o wysłanie zapytania z rozwinięciem pytania. Nie jestem w stanie odgadnąć do końca jego sensu. Czy chodzi o prowadzenie DG w Hiszpanii, wystawianie faktur jako hiszpańska firma, a mieszkanie w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 38. Pani Karino, świetny blog. Słyszałam, że aby wystawiać faktury nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej (o ile nasze dochody nie przekraczają limitu). Ale jak wtedy poprawnie fakturować?

  OdpowiedzUsuń
 39. Dziękuję za miłe słowa! Sytuacja w tej materii jest dość niejasna. W hiszpańskim prawie nie ma żadnej wzmianki o możliwości wystawiania faktur bez prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma określonych warunków ani limitów kwotowych. Czyli interpretacja jest taka, że nie można wystawiać faktur bez zarejestrowanej działalności. W internecie są głosy, że niektórzy tak robią, bo chodzi o kwoty symboliczne. Tyle że nie ma wtedy możliwości poprawnego fakturowania tych kwot i mogą z tego wyniknąć problemy, zwłaszcza jeśli klient przedstawi taką fakturę w hiszpańskim Urzędzie Skarbowym do rozliczenia.

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam.Super blog!!
  Więc zapytam :)
  Zamierzam otworzyć DG na teneryfie (samozatrudnienie).
  Chciałbym sprawdzić listę zawodów rozliczanych ryczałtem i preferencje podatkowe dla w/w regionu. Czy wie Pani gdzie mogę to sprawdzić?
  Taką samą odpowiedź chciałbym uzyskać co do "ZUS".

  Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Dawid

  OdpowiedzUsuń
 41. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 42. Podlaczam sie pod pytanie. Teneryfa. Autonomo. Jakie mamy progi podatkowe i czy bedac zatrudniony w PL na umowe (mam oplacane skladki ZUS) nie musze juz placic ZUS na Teneryfie??

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam. Po pierwsze to jestem szczerze w szoku i zauroczony w pełni precyzją i wiedzą jaką obdarowywuje Pani innych w komentarzach. Brawo Pani. Jestem rezydentem Majorki. Na te chwile pracuje sezonowo(na pełny etat) w restauracji. Na zimę mam paro. Planuję otworzyć Autónomo(jestem dj, chce grać na eventach ślubnych. Z tego co wiem, deklarował bym raczej niskie przychody). Rzecz w tym, że chce zostać w miejscu obecnej pracy na pół etatu. Jak wtedy ma się sprawa z paro? Buduje je sukcesywnie mimo wszystko miesiącami pracy na etacie i w razie zawieszenia bądź zamknięcia dzialanosci mogę się o nie starać? Byłbym wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 44. Szanowny Panie! By otrzymać paro musi Pan wcześniej wyrejestrować autónomo. Czyli na okresy bez pracy, gdy chciałby Pan pobierać zasiłek, nie może Pan zarazem prowadzić działalności gospodarczej. Zarazem samo autónomo nie daje Panu prawa do pobierania paro. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 45. Potwierdzam Blog super, bardzo fajnie Pani pisze w pryzstępny sposób dla Każdego. Mam pytanie, czy w Hiszpanii jest umowa zlecenie? Tak jak w Polsce nie musze mieć dg, by rozliczyć się ze zlecającym usługę. Jeśli tak to do jakiej kwoty mogę mieć dochód, by rozliczyć sie na podstawie umowy, bez zakładania dg.
  Pracuję w Polsce na etacie, czasem świadczę usługi dla hiszpańskich firm. Tzw skojarzenie Klienta z daną Firmą.
  Myślałam, by tu podpisac tzw umowe zlecenie o dizeło, ja jako osoba fizyczna. Czy muszę zakładać dg w Hiszpanii?
  Dziękuję pozdrawiam


  OdpowiedzUsuń
 46. Witam serdecznie, w koncu trafilem na pierwszy sensowny a co najwazniejsze-aktualny blog o podatkach w Hiszpanii:) Chcialbym zapytac, jak wygladaja obowiazki podatkowe w przypadku gdy pracuję jako freelancer, otrzymujac okazjonalnie wynagrodzenie od kilku klientow z roznych krajow(rowniez poza ue). Rocznie kwota ta nie przekracza 10-11.000 €. Czy w takiej sytuacji istnieje obowiazek zarejestrowania autonomo, lub w jakim momencie nalezalo by to zrobic?

  OdpowiedzUsuń
 47. Dzień dobry,
  dziękuję za to, że można znaleźć tu bardzo rzeczowe informacje.
  Szukam odpowiedzi na kilka pytań lub wskazania innego źródła gdzie mogę znaleźć te informacje.

  Sytuacja:
  - chcę przenieść się do Hiszpanii,
  - prowadzę działalność gospodarczą w Polsce,
  - świadczę dwa rodzaje usług - A. regulowana dodatkowymi przepisami i B nie regulowana dodatkowymi przepisami w Polsce
  - nie mogę zamknąć działalność w Polsce, ponieważ będę nadal świadczyć usługi "A" w Polsce a prowadzenie tych usług przez firmę z siedzibą w Hiszpanii to są dodatkowe regulacje
  - chcę mieć oficjalne miejsce zamieszkania w Hiszpanii

  Szukam odpowiedzi na te pytania:
  - czy jeżeli założę dodatkową działalność w Hiszpanii i będę świadczyła z Hiszpanii usługi "B" klientom z Polski to mogę liczyć na jakieś ulgi w podatkach lub opłacie za ubezpieczenie emerytalno-zdrowotne?
  - czy też każda działalność, będzie traktowana oddzielnie i nie będzie istotne to, że prowadzi to ta sama osoba?
  - gdzie mogę znaleźć kontakt do biur rachunkowych w Hiszpanii, gdzie pracują osoby mówiące po polsku?
  - czy są jakieś ryzyka?
  - czy można mieć działalność tylko w Polsce a być ubezpieczonym zdrowotno - emerytalnie w Hiszpanii?
  Czy Państwo znacie odpowiedzi na takie pytania lub czy możecie podać kontakt do kogoś lub innej strony internetowej gdzie można znaleźć odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 48. Dzień dobry. Proszę przesłać nieco bardziej szczegółowy opis sytuacji na adres porady@hiszpaniaconsulting.com Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam, proszę o pomoc. Jestem autonomo na Wyspach kanaryjskich. Swoim klientom wystawiam faktury. Płące security social, oplacam ksiegowego. Martwi mnie tylko oplata jaka musze zaplacic za kwartalne rozliczenia. Podatek niby obnizony o 7%, a ja od zarobionych 4 400 przez kwartal musze zaplacic ponad 800 euro. Dlaczego, nie rozumiem tego! Ksiegowy mowi ze tak trzeba ale ja chcialbym wiedziec dokladnie co place. Blagam o pomoc! dostaje modele do zaplaty 420, 111 i 130.

  OdpowiedzUsuń
 50. Witam, planujemy przenieść się do Hiszpanii, nie ze względów ekonomicznych więc nie liczymy na wielkie zyski w tym kraju. Planujemy otworzyć na miejscu okolice Malagi warsztat motocyklowy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy mogli by państwo naświetlić z jakimi kosztami i procedurami musimy liczyć się na dzień dobry z pominięciem kwestii lokalowych chodzi o koszty administracyjne. Z góry bardzo dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 51. Dzień Dobry,
  Pani Karino, czy prowadzi Pani (Państwo) usługi księgowe ?
  Jeśli nie, jakiego rzędu są to koszty w H. dla autonomo, proste usługi, do 20 faktur przychodowych miesięcznie ?
  Juliusz P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Tak, świadczymy takie usługi. Proszę o e-mail na porady@hiszpaniaconsulting.com

   Usuń
 52. Witam mam pytaniendo dotyczące działalnosci gastronomicznej tzn.restauracji ,mam lokal w Torremolinos i chciałbym zacząc zbierac dokumenty do otwarcia tegoż lokalu.Nie jestem jeszcze zameldowany,nie mam nr.id ,jakie czekają mnie koszty zwiazane z 3 pracownikami .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 53. Witam,
  W niedalekiej przyszłości zamierzam przeprowadzić się na Wyspy Kanaryjskie. Chce otworzyć tam kawiarnie. Czy sa do tego potrzebne jakieś specjalne licencje ?W jakiej formie będę mógł się rozliczać przed us i wreszcie co będę mógł rozliczac jako moj koszt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie! Niestety nie świadczymy usług doradztwa przy biznesie ulokowanym na Wyspach Kanaryjskich. Tam obowiązują nieco inne przepisy, z którymi nie jesteśmy na bieżąco. Proponuję kontakt z lokalnym biurem prawno-księgowym.

   Usuń
 54. Jestem właścicielem mieszkania w Torrevieja. Będę chciał je wynajmować, więc zaczynam proces wyrobienia licencji turystycznej. W związku z tym szukam kogoś kto by mi dopilnował rozliczeń podatkowych z hiszpańskim urzędem skarbowym. Nie jestem rezydentem chociaż spełniam warunki... czy w takiej sytuacji powinienem się był za każdy rok rozliczać w formie jakiegoś "PIT-u"?
  W jakim zakresie mogę na Państwa liczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Niech Pan napisze e-maila na adres: porady@hiszpaniaconsulting.com Pozdrawiam

   Usuń
 55. witam serdecznie
  czy sprawa firmy zajmującej się czarterem jachtu na terenie wód terytorialnych Hiszpanii wymaga założenia firmy w tym kraju ?

  OdpowiedzUsuń
 56. Jeżeli chciałbyś to robić zgodnie z prawem to taki wymóg istnieje. Bez tego w razie jakiejkolwiek kontroli, może dojśc do przykrych konsekwencji(w tym finansowych)

  OdpowiedzUsuń
 57. Dzień dobry! Mam kilka pytań na temat założenia autonomo w Hiszpanii. Chciałabym założyć to i świadczyć usługi edukacyjne. Mam już wiele informacji, ale wciąż nie wiem:

  - Czy w Hiszpanii funkcjonuje jakaś kwota zarobku, przy którym można funkcjonować, ale nie trzeba zakładać działalności w ogóle?
  - Czy jako kobieta poniżej 35 roku życia mam szansę na ulgową kwotę za SS? Przeczytałam, że mogę płacić 57 Euro przez 6 miesięcy, a potem odpowiednio 50% pełnej kwoty i 30 % pełnej kwoty. Czy to są aktualne informacje?
  - Czy jako obcokrajowcowi przysługują mi takie same prawa jako autonomo co Hiszpanom? Np. prawo do urlopu macierzyńskiego, prawo do zwolnienia lekarskiego? Z tego co wiem, to paro mi nie przysługiwałoby.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Paulina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - Czy w Hiszpanii funkcjonuje jakaś kwota zarobku, przy którym można funkcjonować, ale nie trzeba zakładać działalności w ogóle?
   NIE
   - Czy jako kobieta poniżej 35 roku życia mam szansę na ulgową kwotę za SS? Przeczytałam, że mogę płacić 57 Euro przez 6 miesięcy, a potem odpowiednio 50% pełnej kwoty i 30 % pełnej kwoty. Czy to są aktualne informacje?
   TAK
   - Czy jako obcokrajowcowi przysługują mi takie same prawa jako autonomo co Hiszpanom? Np. prawo do urlopu macierzyńskiego, prawo do zwolnienia lekarskiego? Z tego co wiem, to paro mi nie przysługiwałoby.

   Obcokrajowcowi przysługują takie sama prawa jako Hiszpanom. Prawo do paro również, jeżeli sobie takie paro obcokrajowiec wypracuje.

   Usuń
 58. Dzień dobry, Bardzo interesujący blog - cieszę się, że tu trafiłem:) Planuję przeprowadzić się (razem z żoną i dzieckiem) do Hiszpanii i założyć jednoosobową DG czyli autónomo. Czy w przypadku autónomo przewidziane są jakieś kwoty wolne od podatku? (np. w przypadku kiedy żona nie pracuje lub z tytułu posiadania dziecka). Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam, Maciek

  OdpowiedzUsuń
 59. Dzień dobry. Jako, że za miesiąc przeprowadzamy się z dziewczyną do Hiszpanii, chciałbym dopytać o kilka szczegółów podatkowych na które do tej pory nie znalazłem nigdzie odpowiedzi..
  1) Jestem freelancerem z Polski, ale głównie swiadczę uslugi informatyczne na podstawie "umowy o dzieło" dla jednej spółki zarejestrowanej w USA. Czy przebywajac na terytorium Hiszpanii musze się rejestrować jako freelancer lub autonomo, aby pracować w takim samym trybie ? Dodam, ze spółka z USA nie ma przedstawicielstwa w żadnym innym kraju na świecie, tylko główny oddział w USA.
  2) Dziewczyna jest Ukrainka i pracuje zdalnie w polskiej firmie na podstawie umowy o dzielo i umowy zlecenie jako tlumacz jezyka ukrainskiego, czy i Ona powinna zarejestrować się jako freelancer lub autonomo chcąc utrzymać swoje obecną pracę?
  3) Czy numer N.I.E będzie mógł być mi i dziewczynie wydany, gdy przedstawimy nasze dochody/umowy z firmami z którymi współpracujemy ?
  Z góry dziękujemy ślicznie za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 60. Witam, czy w Hiszpanii autonomo jest rozliczanie sie podatkiem zryczaltowanym na wzor Polskiego podatku?? JAkie sa stawki? I jakie teraz sa stawki ZUSu przy malych przychodach ? Cos sie zmienilo w 2018?

  OdpowiedzUsuń
 61. od jakiej wielkosci emerytury nie placimy podatku w hiszpani jakie sa teraz progi podatkowe

  OdpowiedzUsuń
 62. Witam.
  Mam firme w Polsce a mieszkam w Hiszpanii i pracuje dla hiszpanskiej firmy jako programista i wystawiam im faktury. Pracuje zdalnie z domu. czy mam obowiazek przeniesc dzialalnosc do Hiszpanii i placic tu podatki? czy moge miec firmwe w Polsce jesli nie przeszkadza mi fakt nie posiadania tu opieki zdrowotnej itp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie w tej sytuacji powinien Pan przenieść działalność do Hiszpanii.

   Usuń
 63. Witam. Czy w Hiszpani mozna pracowac na etacie i jednoczesnie prowadzic dzialanosc gospodarcza? jak wtedy jest ze skladkami ZUS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można. Składki niestety płaci się podwójnie - jedną pracodawca na etacie, drugą osoba prowadząca DG.

   Usuń
 64. Dzień Dobry,
  Od czerwca bieżącego roku mieszkam z mężem na Fuercie. Mój móż jest programistą prowadzącym jednoosobową działalność w Polce, zatrudniony jest przez duńską firmę i dla niej wykonuje usługi.
  Mam już numer NIE. Niedługo minie nam okres 6 miesięcy od przyjazdu i zastanawiamy się czy musi tutaj teraz płacić podatki. bo zależy nam na ubezpieczeniu społecznym.
  Czy może mieć zarejestrowaną działalność w Polce, ale jakoś przekierować podatki tutaj? I ile one wynoszą? Czy wystarczy tylko płacić za ZUS w Hiszpanii?

  OdpowiedzUsuń
 65. Bardzo fajnie się czyta bloga i odpowiedzi na pytania. Czy Państwo działacie nadal? Pozdrawiam z Teneryfy

  OdpowiedzUsuń
 66. Czy otwierając działalność autonomo na Lanzarote w turystyce (wynajem pokoi, samochodu itp.) trzeba spełnić specjalne warunki np. Licencję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, najprowadopobniej trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki. Ale jakie, to trzeba się dowiedzieć w Ayuntamiento gminy, gdzie działalność będzie prowadzona. I najprawdopodbniej trzeba będzie spełnić szereg dość wyśrubowanych wymagań.

   Usuń
 67. Dzień dobry, bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Mam natomiast indywidualną sytuację tzn. zarabiam w Polsce z tytułu umowy zlecenie i płacę od tej umowy składki ZUS, jeżeli teraz otworzę działalność autonomo w Hiszpanii, gdzie będzie moja rezydencja podatkowa? Czy części zarabianej w Polsce rozliczam się z polskim US, a części wystawionych FV przez autonomo w Hiszpanii, rozliczam się z Hiszpańskim US?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Proszę napisać emaila, potrzebne jest więcej szczegółów, by odpisać na to zapytanie.

   Usuń