O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

20 lut 2014

Jak kupić mieszkanie / dom / nieruchomość w Hiszpanii. Cz. 1.

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów. Co czwartek informacje dla przyszłych posiadaczy własnego M w Hiszpanii. Cykl adresowany jest do osób, które chcą nabyć nieruchomość, zarówno na własną rękę jak i przez biuro. Co trzeba a czego nie, na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać i co powinno nas zaalarmować.

Zawód agenta nieruchomości w Hiszpanii jest zawodem wolnego dostępu czyli każdy może się zająć sprzedażą mieszkań. Niepotrzebne są studia, kursy, licencje.

Czy kupujemy mieszkanie na własną rękę czy od agencji poszukiwania powinno się rozpocząć od zapoznania się z rynkiem. Najlepiej popatrzeć na ceny i oferty na którymś z portali ogłoszeniowych a nie od razu na stronach agencji nieruchomości. Tu przykłady kilku największych:
www.fotocasa.es
www.idealista.com
www.pisos.com
www.ventadepisos.com
www.segundamano.es
www.milanuncios.com
www.tucasa.com

Na co zwrócić uwagę na portalach? Przede wszystkim czy sprzedaje osoba prywatna czy agencja. Osoba prywatna najczęściej określana jest słowem particular a agent słowem profesional. Zdarza się, że koszt agencji jest wliczany w cenę mieszkania, aczkolwiek nie zawsze. Prawo hiszpańskie proponuje żeby strony dzieliły koszt agencji na pół. Dopuszcza jednak inne rozwiązania, czyli żeby jedna ze stron pokryła całość kosztów. Zwyczajowo prowizja agencji oscyluje w granicach 2-3%, ale są też nieuczciwe biura na rynku, które próbują wyciągnąć 3% od kupującego i kolejne 3% od sprzedającego.

Kolejna rzecz - cena. Zdarzają się oferty za bezcen, czyli w granicach 5000 - 25000 euro. Prawie na pewno coś z nimi jest nie tak. Mogą to być różne kwestie - mieszkanie w bloku zajmowanym przez nielagalnych imigrantów okupujących bezprawnie lokale, w którym odcięto nawet prąd, mieszkanie z nieuregulowaną sytuacją prawną, blok przeznaczony do rozbiórki. Najlepiej to sprawdzić dzwoniąc do agencji. Agent w stosunku do Hiszpana bądź osoby mówiącej bez obcego akcentu będzie szczery (zawsze się z tym spotykam). Wie doskonale, że jeśli zatai coś na tym etapie to klient będzie wściekły za sam fakt tracenia jego czasu i nigdy więcej nie skorzysta z usług tej agencji. Inaczej sprawa się ma z cudzoziemcami, którzy mają obcy akcent. Tu Hiszpanie przestają czuć solidarność z nabywcami i często próbują przedstawić walory mieszkania, których tak naprawdę nie ma.

W kolejnym wpisie czym kierować się przy wyborze mieszkania i okolicy.

--
W razie dodatkowych pytań czy próśb proszę o kontakt:
Karina Ślesińska
tel. kom. +34 661 351 979
karina@hiszpaniaconsulting.com

9 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatny wpis i fajnie, że na blogu znalazło się miejsce na tego typu informacje, bo nie brakuje osób, które właśnie tego rodzaju wiedzy szukają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiam się, dlaczego tak wiele komentarzy usunął administrator bloga, czyżby były niecenzuralne?

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie, nie były niecenzuralne. Były spamem. Bardzo dużo firemek, pod pretekstem komplentowania bloga, próbowało wcisnąć spam.

  OdpowiedzUsuń
 8. www.segundamano.es już ma nową nazwę:
  https://www.vibbo.com/

  OdpowiedzUsuń