O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

6 maj 2013

Jak zostać nauczycielem w Hiszpanii.

Zawód nauczyciela w Hiszpanii to praca dla wybranych. Droga do zawodu jest długa i trudna. Zarobki jednakże wynagradzają wysiłki ponieważ nauczyciel nieakademicki może zarabiać od 1200 do 2000 euro netto miesięcznie. Kwota zależy od ośrodka w którym pracuje, stażu pracy, dorobku naukowego i innych czynników.

Szkoły w Hiszpanii można podzielić na 3 typy:

1) szkoły publiczne. Są to placówki w których pracę uzyskać najtrudniej. Aby dostać się do pracy należy zdać niełatwe egzaminy, organizowane przez każdą prowincję osobno i ważne na jej terenie. Jeśli uda nam się zdać egzamin dostajemy się na listę pracy. Z listy według punktów dzwoni się do poszczególnych kandydatów. Może się okazać, że zaproponują nam pracę 300 km od miejsca zamieszkania, na kilka miesięcy na zastępstwo za innego nauczyciela. Czy warto taką pracę podjąć? Raczej tak bo otrzymuje się kolejne punkty, które pozwalają nam na przemieszczanie się w górę listy i w efekcie na zdobycie po kilku latach stałej pracy w miejscu, które nam odpowiada. Mamy gwarancję pracy do emerytury, nawet jeśli szkoła zostanie zamknięta (wtedy władze prowincji mają obowiązek przeniesienia nauczyciela do innej szkoły).

2) placówki publiczno - prywatne, często prowadzone przez zakony. Nie ma konieczności zdawania egzaminów żeby dostać pracę w tego typu szkole. Ale że zawód nauczyciela jest stały i dobrze płatny to nabory osób z zewnątrz zdarzają się niezmiernie rzadko. W związku z tym kwitnie handel miejcami pracy. Osoba, która nie chce dalej pracować może odsprzedać swoje miejsce innemu chętnemu. Ten proceder jest w pełni legalny. Kwoty za odstapienie są bardzo wysokie - nierzadko powyżej 100 tysięcy euro. Kupujący ma pewność, że dopóki szkoła będzie istnieć nie straci zatrudnienia.

3) szkoły prywatne. Tutaj dostać się może każdy chętny, który spodoba się dyrekcji. Jednak tego typu placówki nie oferują stabilności zatrudnienia. Bardzo często szkoły prywatne są placówkami dwujęzycznymi - naukę prowadzi się w języku hiszpańskim i  angielskim lub francuskim.

Podsumowując, nauczyciele w Hiszpanii cieszą się poważaniem i są dobrze opłacani. W związku z tym chętnych do wykonywania zawodu jest wielu. Cudzoziemcom najłatwiej zdać egzaminy i dostać pracę w obszarze języków obcych. Hiszpańcy absolwenci anglistyki czy germanistyki mają większe problemy ze zdaniem egzaminów ze względu na poziom nauczania języków na ich studiach. Stąd też szansa dla cudzoziemców.

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń