O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

7 lis 2014

Ratunku, jestem nowa w Hiszpanii, od czego zacząć?

Dzisiejszy wpis inspirowany jest mejlem od Kingi:
"Mam już numer N.I.E. - tymczasowy, trzymiesięczny, ubezpieczyłam się prywatnie w AXA - mam już kartę, która to potwierdza. 
Czy teraz wystarczy udać się do urzędu z umową wynajmu mieszkania, N.I.E. i paszportem, aby dokonać meldunku?
Czy muszę starać się o numer seguridad social, czy jeżeli mam prywatne ubezpieczenie to mnie to nie dotyczy?
Czy muszę iść do przychodni okazać kartę ubezpieczenia i zapytac o mojego lekarza, czy w razie potrzeby ide tam i przydzielają mi kogoś od ręki?"
 
Kingo, co do meldunku to częsta w Hiszpanii jest praktyka widzimisię urzędnika w zależności od urzędu. Dokumenty, które posiadasz powinny zdecydowanie wystarczyć, najczęściej wystarcza sama umowa najmu lub jakiś rachunek na nazwisko wynajmującego i paszport.
 
Numer Seguridad Social, czyli ubezpieczenia, nie będzie Ci w tej chwili potrzebny po to by uzyskać świadczenia zdrowotne. A to dlatego, że wykupiłaś pakiet prywatny i chodzisz prywatnie. Nie jesteś objęta publicznym systemem opieki zdrowotnej. Jeśli jednak planujesz podjąć pracę legalną to numer ubezpieczenia będzie Ci potrzebny do zawarcia umowy. Pracodawca musi go mieć by odprowadzać za Ciebie składki. W praktyce w większości przypadków będzie to oznaczało, że będziesz podwójnie ubezpieczona - w systemie publicznym i prywatnie. Czy uzyskasz numer SS teraz czy w momencie podejmowania zatrudnienia to w zasadzie nie ma znaczenia - ważne jest żeby go mieć jak się chce zacząć legalną pracę.
 
Mając prywatne ubezpieczenie powinnaś dostać książeczkę z wykazem dostępnych specjalistów lub dostęp do strony w internecie. Tam możesz dowolnie wybierać lekarzy, zapisując się na wizytę osobiście, telefonicznie lub przez stronę internetową. Oczywiście w nagłym przypadku możesz pojawić się w Twojej prywatnej przychodzi lub w szpitalu, który ma podpisaną umowę z Twoją przychodnią i przyjmie Cię lekarz pełniący akurat dyżur.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz