O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

23 kwi 2015

Stopa zwrotu z wynajmu mieszkania w Hiszpanii.

Wielokrotnie spotykam się z tym pytaniem. Zadają je najczęściej osoby, które kupują mieszkanie jako świadomą inwestycję, z której chcą czerpać zyski poprzez wynajem. Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo stopa zwrotu będzie różna w zależności od lokalizacji naszej inwestycji, jej metrażu, ceny zakupu i wielu innych czynników.

Upraszczając roczną stopę zwro­tu ob­li­cza­my mno­żąc mie­sięcz­ne prze­pły­wy fi­nan­so­we (czynsz najmu minus kosz­ty) przez licz­bę mie­się­cy w roku, kiedy miesz­ka­nie jest wy­na­ję­te. Na­stęp­nie dzie­li­my ją przez całą za­in­we­sto­wa­ną w miesz­ka­nie kwotę i ca­łość mno­ży­my razy 100%. Pamiętajmy o innych obciążeniach, które będą nas dotyczyć oraz o przestojach, czyli miesiącach, w których najemców nie będzie.

Wg portalu Idealista, który porównał stopę zwrotu za pierwszy kwartał 2015 r. z pierwszym kwartałem 2014, w 2015 wynosi ona 5,3%, co oznacza wzrost w stosunku do 4,7% sprzed roku. Idealista porównywał wyniki dla głównych miast wspólnot autonomicznych, co odbiega nieco od wyników uzyskanych w ośrodkach turystycznych.

I tak największą rentowność przynoszą mieszkania w miastach takich jak Lleida (7,6%), Las Palmas de Gran Canaria (6%), Huesca (5,8%), Huelva (5,7%) i Alicante (5,4%). Najmniejszą zaś Ourense (3,3%), La Coruńa (3,6%) i San Sebastian (3,6%).

Wg Idealisty najmniejszą stopę zwrotu oferuje wynajem garaży (wzrost z 3,6% w 2014 do 4,5% w 2015), co mimo wszystko jest bardziej opłacalne niż kupowanie obligacji Skarbu Państwa (oprocentowanie w Hiszpanii to 1,4% na 10 lat).

Dobrze natomiast wychodzi się na wynajmie lokali (wzrost z 5,6% do 6,7% w ciągu roku). Najwyższe zyski czerpie się z lokali handlowych (wzrost z 6,3% do 7,2%).

A że wg szacunków firmy Tinsa, biorąc pod uwagę całą Hiszpanię, ceny zakupu nieruchomości nowych i używanych w pierwszym kwartale 2015 spadły o 3,1% w stosunku w tego samego okresu 2014 roku, to moment na inwestycję jest wspaniały.

4 komentarze:

 1. To są suche liczby nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, proszę zobaczyć ile lokali tzw handlowych stoi pustych w Alecante, stoją i straszą, a w sklepach pustki, ludzie kupują najpotrzebniejsze produkty, w butikach puchy totalne, rozglądałem się przez tydzień na żywo, za duże rezyko? A ile budynków stoi pustych nie dokończonych. w Głównym cetrum handlowym i wokół nie go w Alecante są puste pawilony, zatem sami oceńcie, nie oceniam żeby ktoś z was na blogu nie powiedział że mam czarne spojrzenie itp

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ oczywiście, że to są suche dane statystyczne. Inną kwestią jest zdolność do ich zrozumienia, interpretacji i wykorzystania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle kluczową sprawą jest kwota za którą kupujemy nieruchomość.
  I tak stopa zwrotu za mieszkania w Costa Blanca kształtuje się w przedziale 5-10%.

  Jakub
  www.all4property.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle sprawą kluczową jest cena zakupu nieruchomości.
  Stopa zwrotu na Costa Blanca wg mnie 5%-10%.

  OdpowiedzUsuń