O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

17 lip 2015

Ciąża, poród, połóg i urlop macierzyński w Hiszpanii.Dzisiejszy wpis jest wstępem do omówienia tego szczególnego momentu, jakim jest ciąża, poród, połóg oraz urlop macierzyński w Hiszpanii. Nie pod kątem medycznym, ale prawnym i związanym z zasiłkiem macierzyńskim oraz urlopem macierzyńskim. Staramy się spełniać prośby czytelników związane z tematami poruszanymi na blogu. Temat ciąży, porodu, połogu i urlopu macierzyńskiego w Hiszpanii w pytaniach pojawia się dość często, stąd też i seria artykułów na ten temat.

Ważną informacją jest fakt, że w Hiszpanii każda kobieta, nawet nieubezpieczona, ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w trakcie ciąży, porodu i połogu. Na przestrzeni ostatnich lat zaszły spore zmiany w opiece zdrowotnej. Panie które rodziły kilka lub kilkanaście lat temu korzystając z publicznej służby zdrowia miały wykonywaną większą ilość badań. Spadek ten to wynik cięć budżetowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Tym niemniej każda z kobiet zostanie objęta opieką.

Ciąża w Hiszpanii prowadzona jest przez położną (hiszp. matrona). Jak się jednak okazuje, nie w każdej wspólnocie autonomicznej jest tak samo. Jedna z czytelniczek z Andaluzji sygnalizuje, że cierpią na braki położnych i u nich ciążę prowadzi lekarz pierwszego kontaktu i przypisana do niego pielęgniarka. 
 
Jak wykryć ciążę? Jak informuje nasza czytelniczka Monika "testy ciążowe są w Hiszpanii dość drogie, zwłaszcza w porównaniu do cen polskich. Najtańsze testy apteczne to wydatek ok. 6 euro. W Polsce najtańszy test kosztuje 2-3 złote, co w przeliczeniu wynosi jakieś 50 eurocentów. Przy podejrzeniu ciąży można iść do lekarza pierwszego kontaktu i prosić o wykonanie testu w przychodni, dzięki czemu będzie on bezpłatny."
 
Więc jeśli podejrzewasz czytelniczko ciążę to niespiesznie wybierz termin wizyty w ośrodku zdrowia. Test ciążowy wykrywa ciążę bardzo młodą, ośrodek zdrowia zaś nie interesuje się kobietą w ciąży do mniej więcej 8 tygodnia ciąży (zależy od wspólnoty autonomicznej). Więc po wykonaniu testu nie ma co się spieszyć, na wizytę można się umówić 2-3 tygodnie później. W trakcie wizyty pani w ciąży dostaje swoją położną (matrona) lub prowadzona jest przez lekarza pierwszego kontaktu i od tej pory to z nimi ustala kolejne kroki.

Fora internetowe i facebook pełne są informacji i porad dotyczących ciąży, porodu i połogu w Hiszpanii. Stąd też nie będziemy poruszać tej kwestii w naszych artykułach. Nas interesuje to kiedy kobiecie przysługuje urlop lub zasiłek macierzyński, czy kobieta prowadząca własną działalność gospodarczą (autónomo) ma prawo do urlopu lub zasiłku macierzyńskiego, ile trwa taki urlop, jaka będzie wysokość zasiłku, czy matka może skorzystać z opcji redukcji etatu bądź urlopu wychowawczego. Ponadto rozważymy plusy i minusy prywatnej opieki medycznej. Następny wpis już w poniedziałek i właśnie od prywatnej opieki medycznej w Hiszpanii rozpoczniemy.

Apeluję do czytelniczek o dzielenie się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Piszcie jak to wyglądało u Was, jakiego okresu dotyczyło i jakiej wspólnoty autonomicznej lub miasta. Zadawajcie pytania, zgłaszajcie uwagi, zwłaszcza jeśli wkradną się do tekstu jakieś nieścisłości. A mogą, bo jak wiadomo co kraj to obyczaj, a tutaj wręcz co przychodnia to obyczaj. Te teksty są dla Was, więc bierzcie udział w ich tworzeniu!

6 komentarzy:

 1. Świetny pomysł, z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi jeszcze o pytania - czy kobietom pozostającym bez pracy przysługuje jakiś zasiłek po narodzeniu dziecka? Takie coś jak u nas w Polsce było "1000 zł miesięcznie przez rok" czy coś takiego. Być może już to masz zaplanowane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, taki zasiłek kobietom przysługuje jeśli spełnią wymagania dotyczące liczby przepracowanych legalnie dni. Ale o tym już w następnych wpisach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przebywam w Hiszpanii i jestem w ciąży. Jaki artykuł, ustawa mówi, że "w Hiszpanii każda kobieta, nawet nieubezpieczona, ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w trakcie ciąży, porodu i połogu"?
  To bardzo istotna dla mnie informacja. Kartę EKUZ mam ważną do listopada, a rodzić będę w grudniu. Będę wdzięczną za informację od Ciebie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Była w Centro de Salud w Hiszpanii (Centrum Zdrowia), gdzie uprzejma pani powiedziała mi, że jeśli nie jestem zatrudniona w Hiszpanii to nie mam prawa do posiadania karty Tarjeta Sanitaria, niezależnie czy jestem w ciąży czy nie, a co za tym idzie, nie mogę chodzić tutaj do Państwowych przychodni aby badać i kontrolować ciążę. Przekierowali mnie do Intituto Nacional De la Seguridad Social i tam mam uzyskać zgodę na uzyskanie świadczeń w Hiszpanii. Uzyskanie tej zgody będzie polegało na wysłaniu dokumentu z zapytaniem do Polski czy dyrektor NFZ zgadza się abym się tu w Hiszpanii leczyła. Wszystko zależy od tego jakie mam ubezpieczenie w Polsce. A zatem, nie ma czegoś takiego, że jeśli jestem w ciąży to się mną tutaj zajmą. Muszę mieć pracę w Hiszpanii lub zgodę z Polski o której wspomniałam powyżej.

  Strona na którą się powołujesz w innych postach:
  http://www.seg-social.es/Internet_1/Trabajadores/PrestacionesPension10935/Asistenciasanitaria/RegimenGeneral/BeneficiariosSituac30476/177501

  Jest odnośnikiem do podkategorii Trabajadores co oznacza osoby pracujące. I wszystko co się tam zawiera pod tym linkiem odnosi się do osób zatrudnionych w Hiszpanii.

  Jeśli masz jakieś zdanie na ten temat chętnie posłucham, gdyż w tym momencie widzę, że bycie w UE nic nie znaczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Art. 3 ter
  https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2012-5403
  Art. 2 b) 2º
  http://www.seg-social.es/Internet_1/Normativa/169476

  OdpowiedzUsuń