O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

27 lip 2015

Prowadzenie działalności gospodarczej w Hiszpanii jako autónoma a zasiłek i urlop macierzyński, cz. 2.


autonomo, autonoma, ciąża, poród, hiszpania, połóg, zasiłek, urlop, macierzyński


Z piątkowego wpisu dowiedziałyście się między innymi jakie warunki musi spełnić kobieta prowadząca w Hiszpanii działalność gospodarczą jako autónoma żeby otrzymać zasiłek i urlop macierzyński. Jeśli nie czytałyście tamtego wpisu lub nie pamiętacie tu zajrzyjcie tutaj: 
http://hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2015/07/autonomo-a-zasilek-i-urlop-macierzynski.html

Kontynuując omawianie tej specyficznej sytuacji jaką jest prowadzenie działalności gospodarczej jako autónoma a kwestie zasiłku i urlopu macierzyńskiego w Hiszpanii przechodzimy do kolejnych zagadnień. Ważną informacją jest fakt, że kobieta ma prawo zrzec się do 10 tygodni urlopu na rzecz partnera i wrócić wcześniej do pracy. Warunkiem jest to, że partner musi być legalnie zatrudniony a kobieta może zrzec się części swojego urlopu dopiero od 7-go tygodnia po porodzie. Pierwsze 6 tygodni musi wykorzystać w całości i w sposób nieprzerwany, z założenia po to by wrócić do zdrowia i formy po trudach ciąży i porodu.

Istotna informacja: kobieta prowadząca działalność gospodarczą jako autónoma w trakcie urlopu macierzyńskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego musi nadal płacić składki.

Jaką kwotę zasiłku macierzyńskiego otrzyma kobieta prowadząca działalność gospodarczą jako autónoma? Otóż zależy to od tego jakie składki na contingencias comunes (Seguridad Social) opłaca. Jeśli płaci podstawową (nieważne czy w całości czy tylko część wynikającą z objęcia jej tzw. tarifa plana, którą opisywaliśmy tutaj:
http://hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2015/07/tarifa-plana-czyli-dziaalnosc.html ) to dostanie 100% ustalonej dla czasowej niezdolności do pracy (incapacidad temporal - IT) podstawy dla składek na contingencias comunes --> czyli z 264,44 euro miesięcznej składki podstawowej obowiązującej w 2015 roku otrzyma 884,40 euro miesięcznie w formie zasiłku macierzyńskiego.

Oczywiście im wyższa płacona składka tym większy zasiłek macierzyński otrzymuje kobieta prowadząca działalność gospodarczą jako autónoma. Daje to pole do wykonaniu manewru podwyższenia składek. Nie jest to jednak takie proste, bo w przypadku autónomos można zmienić wysokość składek tylko w dwóch terminach rocznie. Pierwszy to przed 1 maja, co wchodzi w życie 1 czerwca, drugi to przed 1 listopada, co wchodzi w życie 1 stycznia następnego roku.
https://sede.seg-social.gob.es/Sede_1/ServiciosenLinea/Ciudadanos/231529
Czyli jeśli któraś z czytelniczek na termin porodu na przykład na luty przyszłego roku to jak najbardziej może przed 1 listopada podnieść wysokość płaconej składki i otrzymać wyższy zasiłek macierzyński. Jeśli jednak rodzi np. w grudniu to podniesienie składki nie zda się na nic.

Ponadto matka prowadząca działalność gospodarczą jako autónoma ma prawo przebywania na urlopie macierzyńskim na pół etatu. Będzie to oznaczało redukcję o 50% zasiłku macierzyńskiego oraz możliwości zatrudnienia.

Jeszcze inną kwestią jest rezygnacja z prowadzenia działalności i wynikający z niej zasiłek (jeśli kobieta ma do niego prawo) a zasiłek macierzyński. Ta kwestia oraz sytuacja kobiet ofiar przemocy opisana jest tutaj:
http://www.seg-social.es/Internet_1/Trabajadores/PrestacionesPension10935/Maternidad/RegimenesEspeciales/index.htm

W następnym wpisie przeanalizujemy sens rejestracji DG w Hiszpanii jako autónoma w przypadku kobiety bezrobotnej i bez widoków na zasiłek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz