O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

20 lip 2015

Ciąża, poród i połóg w Hiszpanii a prywatna opieka medyczna.Dostęp do publicznej służby zdrowia w Hiszpanii w czasie ciąży, porodu i połogu jest bezpłatny. Mają do niego prawo wszystkie kobiety, nieważne czy przebywają na terenie Hiszpanii legalnie i czy mają obowiązujące ubezpieczenie. Jednakże wiele kobiet zastanawia się nad wyborem prywatnej opieki medycznej na czas ciąży, porodu i połogu. Przyczyny tego mogą być następujące:
 • łatwy i szybki dostęp do lekarza ginekologa, położnej oraz innych
 • dogodny wybór godzin wizyt, od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych 
 • dużo większa ilość badań i testów przeprowadzanych na życzenie ciężarnej 
 • dobre warunki przy porodzie: takie jak cesarskie cięcie na życzenie w ustalonym terminie, jednoosobowa sala szpitalna po porodzie 
 • możliwość zdobycia podwójnej opieki, zarówno publicznej i prywatnej.

Ilość firm oferujących prywatną opiekę medyczną jest duża. Najważniejsze z nich to: Asisa, Sanitas, Adeslas, Caser, DKV, Allianz, Asefa, Mapfre, Cigna. Oferty są stosunkowo podobne cenowo, warto po prostu sprawdzić zaplecze jakie ma dana firma w Waszym mieście. Część z nich działa na zasadzie przyjmowania we własnej bardzo dobrze wyposażonej przychodni, co jest o tyle wygodne, że pacjent zawsze jeździ w to samo miejsce. Inne działają na zasadzie umów podpisywanych z lekarzami, wtedy trzeba się umówić w konkretnym gabinecie, sprawdzić adres i tam dotrzeć. Cenowo, w zależności od wybranej opcji i wielu innych czynników, takie ubezpieczenie może kosztować od 40 do 90 euro miesięcznie. Warto zorientować się w cenach na stronach typu rastreator czy acierto, ale nie sugerować się wyświetlonymi tam kosztami, bo z reguły są zaniżone. Mimo tego cena jak za prywatną opiekę medyczną ze wszystkimi plusami i ułatwieniami w czasie ciąży, porodu i połogu nie jest wygórowana. Jest jednak pewne ale, o którym kobiety często nie wiedzą lub zapominają. Wszystkie firmy w tej chwili obecne na rynku mają wprowadzony tzw. okres karencji. Oznacza to, że w zależności od firmy, ubezpieczona nie ma prawa do skorzystania z darmowego porodu i ułatwień z nim związanych w okresie od 8 miesięcy do 12 miesięcy od chwili gdy rozpoczęła opłacanie składek prywatnie. Kobieta ubezpieczona ma prawo do wszelkiego typu opieki i badań jeszcze w trakcie okresu karencji, ale poród jest z tego wyłączony. Czyli jeśli czytelniczko jesteś już w ciąży i myślisz o wykupie prywatnego ubezpieczenia i o prywatnej sali szpitalnej, to się spóźniłaś! 

Prywatna opieka medyczna w Hiszpanii w trakcie ciąży, porodu i połogu niewątpliwie jest wygodną opcją. Ale jeśli nie chcecie lub nie możecie z takich czy innych względów z niej skorzystać, to się nie martwcie. Zasada jest taka, że w prywatnej służbie zdrowia przyjmują Ci sami lekarze co w publicznej, a wyjątkowo ciężkie i skomplikowane przypadki i tak są odsyłane do szpitala publicznego (najczęściej do klinicznego lub wojewódzkiego). 

W następnym wpisie, już w piątek, omówimy kwestię dostępu do urlopu macierzyńskiego i zasiłku dla kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą.

8 komentarzy:

 1. Hej świetny temat. Bardzo się cieszę, że go poruszasz. Ja mam ubezpieczenie w ADESLAS (Completa) i faktycznie w warunkach umowy są różne karencje, także warto o tym pamiętać, żeby potem się nie okazało, że polisa nam czegoś nie obejmuje.


  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe słowa. Ja również mam prywatne ubezpieczenie, akurat w Sanitasie, i mam karencję na poród 8 m-cy. To jedna z krótszych na rynku, a informacja ta może się przydać pani, która właśnie zobaczyła 2 kreski na teście i chce się szybko zapisać i zdążyć skorzystać z ubezpieczenia prywatnego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że wpisy o ciąży cieszą się wielkim powodzenie. Zalewa mnie fala e-maili, staram się odpowiadać w miarę na bieżąco, ale proszę o cierpliwość.

  Przytoczę fragment jednego z nich, bo dotyczy sytuacji wielu kobiet:
  "Mieszkam w Katalonii, pod Barceloną i chciałam się dopytać skąd masz pewność,iż istnieje prawo do darmowego porodu i opieki medycznej? Jestem w ciąży i jestem bez pracy więc bardzo mnie ten temat interesuje, chociażby z czystego strachu przed rachunkiem za poród. Próbuje wysłać męża do seguridad social, ponieważ on ma stały kontrakt i x lat temu poinformowano nas iż w takiej sytuacji przekierują mnie na jego ubezpieczenie zdrowotne, ale niestety urząd jest do 14 i on w tym czasie pracuje i muszę żyć w niewiedzy.
  Wczoraj szperałam trochę w internecie na temat pomocy rodzinom z małymi dochodami etc i natknęłam się na nową ustawę z 2015 roku o pożyczce od państwa na poród w wysokości 5 tyś i trochę- nie pamiętam dokładnej kwoty. I się wystraszyłam. Mogłabyś mi proszę podpowiedzieć źródło Twojej wiedzy bym mogła spać spokojnie?"

  Przede wszystkim bez paniki. Masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w trakcie ciąży, porodu i połogu. Tak mówi ustawa o dostępie do opieki zdrowotnej:
  http://www.seg-social.es/Internet_1/Trabajadores/PrestacionesPension10935/Asistenciasanitaria/RegimenGeneral/BeneficiariosSituac30476/177501

  Extranjeros no registrados ni autorizados como residentes en España:

  Los extranjeros no registrados ni autorizados como residentes en España, recibirán asistencia sanitaria en las siguientes modalidades:

  Asistencia sanitaria de urgencia por enfermedad grave o accidente, cualquiera que sea su causa, hasta la situación de alta médica.
  A partir de 01-09-2013, los extranjeros menores de dieciocho años residentes en España a los que se refiere el artículo 3 ter de la Ley 16/2003, de 28 de mayo, tendrán derecho a la asistencia sanitaria pública por el SNS con la misma extensión reconocida a las personas que ostentan la condición de aseguradas, siendo el tipo de aportación del usuario para las prestaciones de la cartera de servicios del SNS que la exijan el correspondiente a los asegurados en activo.
  A partir de 01-09-2013, las mujeres extranjeras embarazadas a las que se refiere el artículo 3 ter de la Ley 16/2003, de 28 de mayo, tendrán derecho a que el SNS les proporcione la asistencia al embarazo, parto y postparto con la misma extensión reconocida a las personas que ostentan la condición de aseguradas, siendo el tipo de aportación de la usuaria para las prestaciones de la cartera de servicios del SNS que la exijan el correspondiente a los asegurados en activo.

  Situaciones protegidas
  

  La maternidad.

  Riesgo durante el embarazo.
  Riesgo durante la lactancia maternal.

  Nie odwlekaj załatwiania tej sprawy, bo uciekają Ci kolejne badania prenatalne, ważne ze względu na zdrowie dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,i jak dowiedziała się pani coś więcej? Aktualnie mam podobną iż boję się że będę płacić za poród...mam numer NIE i ubezpieczenie adeslas aczkolwiek za krótko zawarlam z nimi umowę aby to poszło z ubezpieczenia...mieszkam w hiszpani(niedługo w styczniu) będzie rok...prosze mi coś doradzić..

   Usuń
 4. Cześć,

  Mam prośbę o doprecyzowanie karencji na poród w ubezpieczalniach prywatnych. Mianowicie czy karencja obliczania jest jako, np. dla Sanitasu:
  1. Moment ZAJŚCIA w ciążę minus 8 miesięcy
  czy
  2. Moment PORODU minus 8 miesięcy

  Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  ConLeche

  Takie zapytanie dostałam niedawno. Na pewno trzeba sprawdzać warunki każdej polisy, bo one się co jakiś czas zmieniają. Sama jestem w Sanitasie od kilku lat i wtedy jeśli chodzi o kwestię karencji na ciążę i poród wyglądało to tak, że od pierwszego dnia pacjentka miała prawo korzystać z najprzeróżniejszych badań i wizyt u lekarzy, ale jeśli poród nastąpiłby wcześniej niż pełne 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy z Sanitasem, to kobieta musiałaby płacić za poród dodatkowo bądź rodzić gdzie indziej.

  Jedna z czytelniczek napisała w mejlu, że teraz warunki w Sanitasie nieco się zmieniły i akceptują kobiety w ciąży młodszej niż 8tc. Moja rada: jeśli właśnie dowiedziałyście się o ciąży i chcecie skorzystać z prywatnej opieki to idźcie lub dzwońcie do wybranej firmy od razu. Najlepiej tego samego dnia lub następnego, bo jeśli zmieścicie się w terminach to za niewielkie pieniądze dostajecie naprawdę sporo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziei za ciekawy temat, ile dokładnie można dostać od ubezpieczalni?

   Usuń
 5. Rozumiem, że ma Pani na myśli tzw. "macierzyński"? Jego wysokość jest ściśle określona w ustawie, ale zależy od zarobków matki. Będzie o tym kilka wpisów w najbliższych tygodniach. Zachęcam do polubienia bloga lub fanpagu na facebooku żeby śledzić na bieżąco pojawiające się artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy nadal mam prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ciąży? Wątek jest z sprzed trzech lat. Nie mam ubezpieczenia w Polsce i Hiszpani. Partner pracuje na czarno i też nie ma ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń