O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

24 lip 2015

Prowadzenie działalności gospodarczej w Hiszpanii jako autónoma a zasiłek i urlop macierzyński, cz. 1


ciąża poród zasiłek macierzyński urlop hiszpania autónomo autonomo


W tym wpisie omówimy jako się ma prowadzenie działalności gospodarczej w Hiszpanii jako autónoma do zasiłku i urlopu macierzyńskiego. Wiele kobiet, które prowadzą własną niewielką działalność gospodarczą zastanawia się nad tym czy mają prawo do jakichkolwiek pieniędzy ze strony państwa lub pomocy innego typu. Odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca przy spełnieniu następujących warunków i dotyczy nie tylko urodzenia dziecka, ale też adopcji lub ustanowienia opiekunem prawnym:
 • być zarejestrowaną jako autónoma i figurować w systemie Seguridad Social
 • nie zalegać z opłaceniem składek na Seguridad Social
 • dla kobiet poniżej 21 roku życia (liczy się data porodu lub adopcji / ustanowienia opiekunem prawnym) nie ma minimalnego wymogu przepracowanych dni
 • dla kobiet między 21 a 26 rokiem życia - trzeba mieć przepracowane przynajmniej 90 dni składkowych w ostatnich 7 latach poprzedzających pójście na urlop macierzyński lub 180 dni składkowych jeśli dotyczy to okresu wcześniejszego niż 7 lat wstecz. Sformułowanie dni składkowe odnosi się do jakiejkolwiek formy legalnego zatrudnienia - nie musi to być działalność gospodarcza jako autónoma.
 • dla kobiet powyżej 26 roku życia okres ten wydłuża się do 180 dni składkowych w ostatnich 7 latach lub 360 dni składkowych jeśli dotyczy to okresu wcześniejszego niż 7 lat wstecz. Sformułowanie dni składkowe również odnosi się do jakiejkolwiek formy legalnego zatrudnienia - nie musi to być działalność gospodarcza jako autónoma.

Jak długi zasiłek przysługuje kobietom prowadzącym działalność gospodarczą jako autónoma? Zasiłek macierzyński przyznawany jest na 16 tygodni, nieprzerwanie. Słowo nieprzerwanie w tym kontekście oznacza, że matka nie może np. skorzystać z 10 tygodni zasiłku, wrócić do pracy na miesiąc, a potem wystąpić o kolejne 6 tygodni zasiłku. Zasiłek przysługuje bądź od porodu (termin 15 dni na zgłoszenie tego faktu do Seguridad Social) bądź też od momentu kiedy przyszła matka decyduje przed porodem, że nie ma siły już więcej pracować. Proszę uważać na tę ostatnią opcję, gdyż 16 tygodni to maksymalna długość trwania zasiłku. Więc jeśli kobieta zdecyduje się na pobieranie zasiłku przykładowo od 8 miesiąca ciąży to po porodzie będzie go dostawała już tylko dwa miesiące (wykorzysta go w 8 i 9 miesiącu ciąży oraz w 1 i 2 miesiącu po porodzie). Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli kobieta w związku z ciążą, porodem i połogiem jest długotrwale hospitalizowana. Wtedy zasiłek może zostać przedłużony.

Już w poniedziałek dowiecie się jaką kwotę zasiłku macierzyńskiego otrzyma kobieta prowadząca działalność gospodarczą jako autónoma, czy wymiar urlopu macierzyńskiego można zmniejszać lub przekazać część urlopu na rzecz partnera. 

A jeśli jeszcze nie czytałyście wprowadzenia na temat ciąży, porodu oraz połogu w Hiszpanii ani wpisu o prywatnej opiece zdrowotne to zajrzyjcie tutaj:
http://hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2015/07/ciaza-porod-poog-i-urlop-macierzynski-w.html
http://hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2015/07/ciaza-porod-i-poog-w-hiszpanii-prywatna.html


2 komentarze:

 1. Hej Karina! A czy dni składkowe liczą się tak samo jeśli osoba miała umowę na 40 godzin tygodniowo, jak i np. umowę na 10 dni tygodniowo? czy wtedy się wydłuża? Wielu pracodawców, szczególnie barów, restauracji, hoteli, proponuje umowę na 10 h tyg, ale w rzeczywistości kobieta pracuje na cały etat (resztę na czarno). Nie wiem czy dobrze zadałam pytanie, ale może zrozumiesz. Co prawda i tak się nie wliczam w żaden przypadek, muszę rodzić dziecko w innym kraju. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć. Nie liczą się tak samo, o czym zresztą będzie cały wpis.

  OdpowiedzUsuń