O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

26 kwi 2017

Podpis elektroniczny w Hiszpanii (firma digital).
PODPIS ELEKTRONICZNY DLA OSOBY FIZYCZNEJ – FIRMA DIGITAL

firma digital


CO TO JEST?

Certificado digital (zwany również Firma Digital, Certificado de Ciudadano lub Certificado de Usuario) jest elektronicznym certyfikatem wydanym przez hiszpańską Mennicę (Fabrica Nacional de Moneda y Timbre), który potwierdza tożsamość jego użytkownika. 

Wykorzystuje technikę cyfrowego zapisu danych, który dzięki zawartości zapisanych na nim informacji i danych osobowych, pozwala na identyfikację użytkownika w Internecie. 

Umożliwia komunikację i wymianę informacji z urzędami zapewniając bezpieczeństwo i poufność informacji podczas korzystania ze stron internetowymi Administracji Państwowej.

Podpis elektroniczny może mieć formę plastikowej karty (typu karta kredytowa) z chipem lub formę aplikacji, którą się instaluje na komputerze i jest aktywowany automatycznie przy próbie wejścia na strony wymagające indentyfikacji. Podpis w formie karty jest płatny i zwykle jego otrzymanie drogą pocztową trwa kilka dni, ponadto jego użycie wymaga posiadania czytnika kart. Obywatele hiszpańscy posiadający nowe dowody tożsamości mają już w nich chipy, pełniące również funkcję podpisu elektronicznego. Podpis w formie aplikacji jest darmowy, wobec czego to nim zajmiemy się w dalszej części artykułu.

KTO MOŻE GO UZYSKAĆ?

Wszyscy pełnoletni obywatele Hiszpanii oraz obcokrajowcy, posiadający hiszpański dowód osobisty (DNI) lub numer NIE, mogą uzyskać Certificado digital.

Osoby planujące otworzyć działalność w Hiszpanii mają obowiązek posiadania podpisu elektronicznego.

DO CZEGO SŁUŻY?

Podpis elektroniczny może być wykorzystany na wielu urzędowych stronach internetowych.
Jak wiadomo do tej pory najpowszechniejszą metodą kontaktu Administracji Publicznej z obywatelem było przesyłanie informacji w formie papierowej drogą pocztową. Pomimo, że nadal ma ona szerokie zastosowanie – nie jest idealna. Zdarza się bowiem, że z różnych przyczyn list nie zostaje dostarczony, lub nie zaktualizowaliśmy w urzędzie naszego adresu kontaktowego i wówczas cała korespondencja trafia pod poprzedni adres. W takich sytuacjach urząd i tak TRAKTUJE POCZTĘ JAKO DOSTARCZONĄ. Jeśli dane pismo wymagało złożenia odpowiedzi w określonym terminie, wówczas pojawia się poważny problem.

Każde pismo  (nie będące ogólnym, informacyjnym listem kierowanym do wszystkich obywateli), jest emitowane w 2 formach-  papierowej, przesyłanej listownie, oraz elektronicznej, w formie „notyfikacji” wysyłanej na internetowe konto każdej osoby figurującej w urzędzie.

Podpis elektroniczny pozwala na sprawdzenie czy na Państwa koncie online nie ma notyfikacji, czyli oficjalnych pism informacyjnych. 

Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie konta, zwłaszcza w okresach, kiedy miały miejsce zdarzenia typu:
- zakończenie kwartału bądź roku,
- złożenie PIT (declaración de la renta),
- wyjaśnienia problemów urzędowych, na które spodziewamy się otrzymać odpowiedź.

Podpis elektroniczny pozwala też załatwić niektóre formalności bez wizyty w urzędzie, np. uzyskanie Vida Laboral, duplikatów niektórych dokumentów, itp.

Już za tydzień instrukcje jak uzyskać podpis elektroniczny!

Po dodatkowe informacje można się zwrócić na adres: porady@hiszpaniaconsulting.com

1 komentarz: