O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

3 maj 2017

Jak uzyskać podpis elektroniczny w Hiszpanii.
 JAK UZYSKAĆ PODPIS ELEKTRONICZNY


W niniejszym poście omówimy w jaki sposób można samemu wyrobić podpis elektroniczny w formie programu, który można ściągnąć bezpośrednio na komputer.


Kroki jakie należy podjąć do otrzymania podpisu są następujace:

1. Przesłać wniosek o podpis elektroniczny podając nasze dane


2. System wygeneruje dla nas kod, który zostanie przesłany na nasz adres mailowy w kilka minut po przesłaniu wniosku


3. Z tym kodem oraz z dokumentem tożsamości i z dokumentem NIE należy udać się do placówki Agencia Tributaria, aby urzędnik mógł potwierdzić tożsamość petenta i uzupełnić dane. W większości urzędów należy umówić się na cita previa przez Internet.


4. Po wizycie w urzędzie otrzymamy potwierdzenie na maila, że można już ściągnąć podpis elektroniczny.


Pierwszym krokiem jest przesłanie wniosku o podpis elektroniczny. W tym celu należy udać się na stronę Sede Electronica Fabrica Nacional de Moneda y Tombre, czyli organizmu wydającego podpis tj. www.sede.fnmt.gob.es

Należy wybrać opcję Certificados i Persona Fisica.Po kliknięciu w Persona Fisica otworzy się formularz z kilkoma opcjami, z których należy wybrać Obtener Certificado Software i przejść do opcji 2. Solicitud via Internet de su certificado.Pojawią się pola do uzupełnienia:

- Numer dokumentu- czyli w przypadku rezydentów numer NIE

- Pierwsze nazwisko

- Adres mailowy (do dwukrotnego wpisania).


Pod danymi trzeba kliknąć w dostępny pod „INSTRUCCIONES’’ niebieski link.  Rozwinie się służszy tekst na końcu którego należy odhaczyć akceptację warunków. Proces zamykamy klikając w „ENVIAR PETICIÓN”.


Wniosek o podpis elektroniczny można wysłać, a następnie pobrać podpis przez wyszukiwarkę Internet Explorer lub Firefox. Ważne jest, aby podpis elektroniczny był zainstalowany na tym samym komputerze, oraz za pomocą tej samej wyszukiwarki, z której został wysłany wniosek.


Jeśli wyszukiwarka nie będzie odpowiednio skonfigurowana to przy wysłaniu wniosku o podpis, lub podczas próby jego zainstalowania pojawi się informacja o błędzie. Najczęściej błędy dotyczą zmiany ustawień w Opciones de Internet, gdzie należy dodać adres strony do „Sitios de confianza”. W razie nadal pojawiających się problemów, można ściągnąć ze strony program, który nam automatycznie skonfiguruje wyszukiwarkę.

Na youtubie dostępny jest również filmik pokazujący jak zmienić ustawienia

https://www.youtube.com/watch?v=p19J0TOpIks
1 komentarz:

  1. Ten post wyciągnąłbym do zajawki i mocno propagował. Oczywiście nie będzie to w smak różnym księgowym, żerującym na biedakach, którzy nie są świadomi, że mogą płacić sami (obliczenia to pikuś) - ale to pro publico bono.

    OdpowiedzUsuń