O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

10 lut 2014

Gestor czy asesor? Jaka jest między nimi różnica. Cz. 2.W poprzednim wpisie mowa była o figurze gestora. Dzisiejszy ma na celu zapoznanie się z zakresem obowiązków asesora.Asesoría (od asesorar = doradzać) ma za zadanie doradzenie klientowi jak osiągnąć oszczędności przy prowadzeniu działalności w celu poprawienia wydajność i ograniczenia wydatków firmy. Analizuje kondycję firmy, pomaga w  planowaniu jej rozwoju, szuka rozwiązań - głównie od strony fiskalnej- które mogłyby wpłynąć na poprawę jej sytuacji (obniżenie wysokości podatków, dotacje itp.). Często zajmuje się także prowadzeniem rozliczeń księgowych i składaniem w imieniu klienta deklaracji podatkowych, oraz, rzadziej, prowadzeniem niektórych spraw kadrowych. Większe firmy posiadają w swoich zespołach asesorów, są to eksperci z danej dziedziny, którzy wspierają firmę w podejmowaniu decyzji związanych z ich specjalizacją (asesor fiscal - od podatków, asesor - agente de seguros- doradca ds. ubezpieczeń,  diseñador- doradca ds. wizerunku firmy i wielu innych).Do wykonywania zawodu asesora nie są wymagane specjalne studia, natomiast wskazany jest przynajmniej kurs z zakresu księgowości i podatków.


W praktyce, usługi świadczone przez gestoríę i asesoríę są bardzo zbliżone. W obu biurach otrzymamy doradztwo w kwestiach podatkowych, księgowych, kadrowych i prawnych, jak również oba biura pokierują naszą działalnością od strony administracyjnej. Zaoszczędzimy czas poświęcony na bieganie między urzędami i zyskamy pewność, że nasza księgowość jest należycie prowadzona,  a deklaracje zostały złożone w terminie.


Na czym wobec tego polega różnica między gestoríą a asesoríą?

Otóż gestor administrativo, oprócz wymaganego specjalistycznego wykształcenia, posiada wyłączność na przeprowadzenie niektórych czynności (np. tych w  Tráfico). Jednakże  te „wyłączności” asesorie mogą zgrabnie ominąć, zlecając ich realizację... zaprzyjaźnionym gestoriom. Cel jest zawsze taki sam- aby klient wyszedł z biura zadowolony.
--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.es

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz