O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

27 lut 2014

Jak kupić mieszkanie w Hiszpanii. Cz. 2.

Zanim wybierzemy się na oglądanie konkretnych ofert trzeba wybrać okolice, w których chcielibyśmy kupić mieszkanie. Jeśli kupujemy dla siebie sprawa jest prosta: kierujemy się tym co nam odpowiada, biorąc pod uwagę własne potrzeby. Jeśli jednak chcemy mieszkanie wynajmować lub podnajmować w okresach kiedy sami z niego korzystać nie będziemy trzeba wziąć pod uwagę przyszłego lokatora. Na co zwrócić uwagę:
 • na odległość od infranstruktury. Chodzi o dostępność sklepów spożywczych, barów, przystanku autobusowego, miejsc do spacerowania, dostępu do plaży lub atrakcji. Wiele osób na wakacjach nie chce korzystać z samochodu i doceni miejsce dobrze skomunikowane, z dostępem do co najmniej kilku restauracji i chociaż jednego marketu (w zasięgu 5-10 minut spaceru). 
 • na widok z okna i poczucie przestrzeni. Większości wynajmujących nie przeszkadza nieduża powierzchnia pod warunkiem, że mają gdzie posiedzieć na balkonie / tarasie, mieszkanie jest jasne, meble nie przytłaczają, spartament nie sprawia wrażenia klaustrofobicznej klatki z widokiem na ścianę 3 metry dalej.
 •  na dostęp do plaży. Są piękne mieszkania ze wspaniałym widokiem, ale bez dostępu do morza. Z różnych powodów. Może to być stromy klif, może być zagrodzona strefa wojskowa, brak plaży (chaszcze i zejście w muł po kolana).
 • na położenie mieszkania. Mieszkanie usytuowane nad samym barem ma dobry dostęp do infrastruktury, ale jest również głośne i śmierdzące (zapachy z kuchni).
 • na ilość i rozstaw sypialni. W zależności komu chcemy wynajmować dobrze rozplanować powierzchnię w sposób racjonalny. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. fakt, że małe dzieci trzeba wcześnie położyć w jakimś spokojnym miejscu, dorośli chcą mieć odrobinę intymności (czyli np. jedyna łazienka na całe mieszkanie umiejscowiona w pokoju sypialnym gdzie nocuje para nie będzie dobrym rozwiązaniem bo wszyscy wynajmujący będą musieli z niej korzystać burząc intymność śpiących).
 • na stan mieszkania. Najchętniej wynajmowane mieszkania są jasne, nowocześnie urządzone, czyste i bez nadmiaru mebli. Lepiej widziane są meble z Ikei, które po 10 latach można bez żalu wyrzucić, niż sprzęty z czasów Franco, które sprawiają wrażenie starych, trudnych do doczyszczenia i mało przytulnych. Kafelki lepiej wybrać jasne i neutralne bo te barwne po kilkunastu latach wychodzą z mody, a to wpływa na postrzeganie mieszkania.
 • na dzielnicę. Wiele osób daje się omamić ładnymi zdjęciami, zwłaszcza jeśli mowa o nieco większych ośrodkach miejskich. Tymczasem kupując mieszkanie dobrze pochodzić kilka dni po okolicy, w tym poźnym wieczorem lub w nocy i sprawdzić poczucie bezpieczeństwa, demografię mieszkańców, czystość okolic, natężenie hałasu. Również cena potrafi dużo powiedzieć o okolicach - im taniej tym większe prawdopodobieństwo trafienia na nieciekawą okolicę.
 • na zawartość osiedla. Jeśli np. kupujemy mieszkanie na polach golfowych to trzeba się dowiedzieć jaka jest miesięczna opłata za utrzymanie zieleni. Im więcej zieleni tym wyższe opłaty, jako że w Hiszpanii prawie nie pada więc trzeba codzienie podlewać. Tak samo ilość i wielkość basenów wpływa na koszty utrzymania, liczba wind oraz wszelkie inne udogodnienia generujące koszty.
 • na opinię o miejscowościach. Są miasteczka znane jako typowo imprezowe, inne znane są z pijanych cudzoziemców, kradzieży, gangów, starszych osób. Więc nim myśląc o zakupie przyjdzie nam do głowy pierwsza znana ze słyszenia miejscowość w Hiszpanii warto więcej się o niej dowiedzieć i zastanawić czy jej fama jest zgodna z naszymi oczekiwaniami.
 • na poziom hałasu. Bezpośrednia bliskość autostrady lub ruchliwej ulicy albo lotniska spowoduje, że trudno będzie odpocząć. Warto otwierać okna, wsłuchiwać się w odgłosy, sprawdzić okolicę. Podczas dziennego zwiedzania łatwo przeoczyć zamknięte dyskoteki i puby. Pamiętajmy, że nocami tam będzie tłum krzyczących, często pijanych osób, które nieraz nie rozejdą się aż do świtu.
 • na wyposażenie mieszkania. Mieszkania na wysokich piętrach wieżowców z oknami położonymi naprzeciwko siebie albo nieruchomości nad samą wodą z reguły oferują przewiew. W całej reszcie niezbędna będzie klimatyzacja. Korzystanie z klimatyzacji nie jest tanie (prąd) więc warto się zastanowić jak skłonić lokatora do rozsądego użytkowania.
 • na plamy wilgoci i soli wychodzące na ścianach w budynkach położonych nad samą wodą. Nie da się temu zapobiec, praktycznie co roku niezbędne będzie oczyszczenie i osuszenie. Nie jest to trudne, koszt jest znikomy, ale warto pamiętać o tej drobnej niedogodności bo trzeba będzie poświęcić na naprawę część urlopu lub wynająć fachowca.
W kolejnym wpisie zadamy odpowiednie pytania agentowi / właścicielowi, sprawdzimy stan prawny i budowlany.
-- 
W razie dodatkowych pytań lub próśb proszę o kontakt:
Karina Ślesińska
tel. kom. +34 661 351 979
karina@hiszpaniaconsulting.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz