O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

3 lut 2014

Gestor czy asesor? Jaka jest między nimi różnica. Cz. 1.Wiele osób mających w planie rozpoczęcie własnej działalności w Hiszpanii bądź załatwienie jakiejś sprawy urzędowej decyduje się skorzystać z pomocy gestora lub asesora. Może pojawić się wówczas wątpliwość- jaka jest różnica miedzy gestorem a asesorem? Jakie kompetencje ma każdy z nich? Którego wybrać w określonej sytuacji?

W tym wpisie zajmiemy się figurą gestora. W następny omówimy kompetencje asesora.

Gestoría (od gestionar czyli zarządzać) zajmuje się głównie zobowiązaniami fiskalnymi klientów (księgowością, rozliczeniami podatków) i reprezentowaniem ich przed organami administracji państwowej, m.in. Urzędem Skarbowym (Agencia Tributaria) i ZUSem (Seguridad Social).

Umożliwia dokonanie w jednym miejscu wszelkich formalności związanych z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej – od momentu jej rejestracji, poprzez dokonywanie w naszym imieniu takich czynności jak: zatrudnianie i rozliczanie pracowników, prowadzenie księgowości, korespondencję z urzędami, przygotowywanie rozliczeń podatkowych.

Gestoría przeprowadza również formalności związane z:

  • sprawami spadkowymi (dziedziczenie) pod kątem podatkowym
  • procedurami dotyczącymi obcokrajowców (uzyskiwanie pozwolenia na pobyt/pracę, obywatelstwa)
  • dostarczeniem  raportów z różnych państwowych rejestrów (np. z Urzędu Stanu Cywilnego czy Rejestru Nieruchomości).
  • rejstracją i zmianą właściciela pojazdu w Dirección General de Tráfico
  • licencjami na polowanie czy połów ryb, pozwoleniami na broń
  • obsługą wspólnot mieszkaniowych w zakresie przygotowywanie zebrań, akt, nadzoru nad wydatkami itp.

Aby prowadzić gestoríę należy posiadać tytuł gestora administrativo i być zrzeszonym w Colegio de Gestores Administrativos. Wiąże się to z ukończeniem jednego z wymaganych kierunków studiów (prawo, ekonomia, nauki polityczne, przedsiębiorczość) i zdaniem egzaminu państwowego.

W następnym wpisie przeanalizujemy figurę asesora.
--
Anna Makowicz 
gestoria@ramonsantafe.es

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz