O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

16 cze 2014

Zwolnienie chorobowe Hiszpania.
Większość pracowników w ciągu swojej historii zawodowej zmuszona jest do skorzystania ze zwolnienia chorobowego. Pojawia sie wówczas pytanie na ile ucierpi wypłata gdy nasza niezdolność do pracy sie przedłuży. 

Wysokość wypłaty gdy jesteśmy na zwolnieniu uzależniona jest od wartości tzw. Base Reguladora (dalej zamiennie B.R.). Base Reguladora to współczynnik wyliczany od wysokości kwoty, z której zostały potrącone składki na Contingencias Comunes oraz ilości przepracowanych dni w poprzednim miesiącu. 
W przypadku choroby niezwiązanej z wykonywanym zawodem bądź wypadku poza miejscem pracy pierwsze 3 dni zwolnienia są niepłatne. Czasem Convenio Colectivo definiuje liczbę dni zwolnienia chorobowego w roku, które nie podlegają tej regule i sa pełnopłatne. 
Dni między 4 a 15 są płatne w 60%, a koszt wypłaty wynagrodzenia za te dni w całości spada na pracodawcę. 
Od dnia 16 opłacenie 60% wynagrodzenia pokrywa Seguridad Social lub Mutua. 
Wartość opłat zwiększa się do wysokości 75% wynagrodzenia od dnia 21 i również pokrywa je Seguridad Social lub Mutua. 
Przykład:
Pracownik zarabiający pensję minimalną miał w ubiegłym miesiącu odprowadzone składki od kwoty 753 euro i przepracował pełny miesiąc tj. 30 dni. Jego Base Reguladora będzie mieć wysokość: 25,1 euro (753 euro/30 dni). Jeśli jest na zwolnieniu chorobowym 15 dni, wówczas (jeśli Convenio Colectivo nie definiuje inaczej):
– za dni 1­-3 nie będzie miał płacone
– za dni 4­-15 ­za każdy dzień zwolnienia otrzyma wartość 60% z 25,1 euro (swojej B. R.).
W przypadku wypadku w pracy, w drodze do/z niej lub chorobie związanej z wykonywanym zawodem pracownik ma zagwarantowaną wypłatę wynagrodzenia w wysokości 75% płatne od dnia następującego po dniu wypadku. Koszty pensji podczas trwania zwolnienia opłaca Mutua lub Seguridad Social. Convenio Colectivo danej grupy zawodowej może polepszyć warunki ujęte w powyższej tabeli, obarczając dodatkowymi kosztami pracodawcę. 
Sytuacja taka ma bardzo często miejsce przy wypadkach w pracy, gdzie pracodawca zmuszony jest do wyrównania kwoty wypłacanej przez Mutue lub Seguridad Social i wypłaty pracownikowi 100 % miesięcznego wynagrodzenia. 
Pamietajmy, że w Hiszpanii nie ma zwyczaju brania zwolnienia chorobowego czy tez korzystania z dni urlopu na załatwienie spraw urzędowych lub rodzinnych. Warto skonsultować obejmujące nas Convenio Colectivo, ponieważ może okazać się, że w wielu przypadkach (ślub, przeprowadzka, hospitalizacja) możemy wziąć pełnopłatne dni wolne, bez uszczerbku dla naszego urlopu wypoczynkowego i bez uciekania się do niepotrzebnej wizyty u lekarza. Wiecej na ten temat: 
http://hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2014/04/dni-wolne-od-pracy-w-hiszpanii.html
--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.es

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz