O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

9 cze 2014

Renta, cz. 2

Co roku w maju podatnicy rozpoczynają składanie declaración de la renta i potwierdzanie swoich borradorów na stronie Agencia Tributaria. Pomimo że składanie zeznania podatkowego nie dla wszystkich jest obowiązkowe, często warto się nad tym zastanowić, gdyż może się to po prostu "opłacać". IRPF jest podatkiem, którego wysokość zależy od naszych dochodów (np. wysokości salario base naszego wynagrodzenia), ale także sytuacji rodzinnej (stan cywilny, dzieci, wysokość zarobków współmałżonka, posiadanie kredytu na mieszkanie itd.). Może się więc zdarzyć, że w poprzednim roku została nam potrącona zbyt wysoka wartość podatku i przysługuje nam zwrot nadpłaconej kwoty. Swoją indywidualną sytuację warto skonsultować z asesorem lub gestorem, który doradzi, czy w naszym przypadku złożenie deklaracji jest obowiązkowe i czy możemy liczyć na zwrot.

Kto nie musi rozliczać się z podatku dochodowego:

1) Osoby, których przychody z tytułu pracy nie przekroczyły limitu:
        - 22 000 euro w przypadku jednego źródła przychodu
       - 11 200 euro w przypadku więcej niż jednego źródła dochodu. W przypadku pobierania wynagrodzenia od więcej niż jednego pracodawcy i gdy dochody uzyskane od drugiego i kolejnych pracodawców nie przekroczyły w sumie 1500 euro, obowiązek złożenia deklaracji mają tylko osoby, które w sumie przekroczyły próg dochodowy 22 000 euro.

Do przychodów z tytułu pracy (a dokładniej: Rendimientos integros de trabajo), zalicza się:
- wynagrodzenia i wypłaty
- zasiłek dla osób bezrobotnych (z wyjątkiem jeśli pobrany zostaje w formie pago unico i w kwocie przekraczającej 15 500 euro)
- diety i kwoty przeznaczone na wydatki związane z podróżami służbowymi.

2) Osoby, które w poprzednim roku otrzymały dochód z tytułów:  pracy, tzw. capital inmobiliario(nieruchomości) i mobiliario (wyposażenie wnętrz nieruchomości), działalności gospodarczej i tzw. ganancias patrimoniales (sprzadaży lub wynajemu mieszkania, garażu, lokalu pod działalność gospodarczą itp.) nie przekraczający w sumie limitu 1000 euro.

3) Osoby, których dochody  uzyskane z tytułu posiadania kont bankowych, lokat, papierów wartościowych i wygranych w grach i konkursach, jeśli są obciążone podatkiem IRPF i nie przekroczyły w sumie limitu 1600 euro rocznie.

Kto musi rozliczać się z podatku dochodowego:

1) Osoby, których przychody z tytułu pracy przekroczyły limity przedstawione w tekście powyżej

2) Osoby, które niezależnie od źródła dochodów miały prawo do obniżonego podatku ze względu na:
- inwestycje dokonane w miejscu zamieszkania (domu),
- podleganie podwójnemu opodatkowaniu (transakcje międzynarodowe)
- posiadanie plan de pensiones (rodzaj lokaty, na której gromadzone są środki na przyszłą emeryturę)

3) Osoby prowadzące działalność gospodarczą bez względu na wysokość przychodów neto z tejże działalności, jeśli całość dochodów włączając inne źródła (np. z tytułu pracy), przekroczyła 1000 EUR

4) Właściciele nieruchomości i gruntów przeznaczonych do użytku własnego, innych niż ich miejsce codziennego zamieszkania

5) Właściciele nieruchomości przeznaczonych pod wynajem (mieszkania,lokale, miejsca garażowe)

Przedstawione informacje są ogólnikowe i nie wyczerpują skomplikowanego tematu jakim jest podatek dochodowy w Hiszpanii.
Szczegółe informacje dotyczące rozliczeń IRPF można znaleźć w Art.96 Ley 35/2006 IRPF lub skonsultować w banku lub w asesorii/gestorii.
--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.es

2 komentarze:

 1. Witam, nie mam pojęcia o tym i nie wiem czy jest słuszny mój tok rozumowania, ale tak się zastanawiam nad własną sytuacją i czy akapit, który cytuję jest poprawny:
  "Kto nie musi rozliczać się z podatku dochodowego:

  1) Osoby, których przychody z tytułu pracy nie przekroczyły limitu:
  - 22 000 euro w przypadku jednego źródła przychodu
  - 11 200 euro w przypadku więcej niż jednego źródła dochodu. W przypadku pobierania wynagrodzenia od więcej niż jednego pracodawcy i gdy dochody uzyskane od drugiego i kolejnych pracodawców nie przekroczyły w sumie 1500 euro, obowiązek złożenia deklaracji mają tylko osoby, które w sumie nie przekroczyły progu dochodowego 22 000 euro."

  Mianowicie chodzi mi czy w ostatnim zdaniu nie powinno być "które w sumie przeczkroczyły próg dochodowy 22 000 euro"? Tak tylko pytam i nie wydaje mi się to logiczne. Pozdrawiam, Nina Reloaded (z fb:)) Dziękuję za odpowiedź!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedź naszej pani gestor:
  Rzeczywiście wkradł się błąd. Powinno być "przekroczyły", bez nie. Ten temat jest skomplikowany, dlatego też nie chciałam wchodzić w szczególy, ale owszem, tu powinno być bez "nie". Deklaracje skladaja osoby powyżej 22 000.

  OdpowiedzUsuń