O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

3 cze 2014

Renta, czyli rozliczenie PIT-ów.

Declaración de  la renta.

Kwiecień jest w Hiszpanii miesiącem rozpoczęcia Campaña de la Renta, czyli okresu, w którym podatnicy zobowiązani są do złożenia zeznania podatkowego tzw. IRPF.


IRPF (Impuesto de la Renta de las Personas Físicas) - czyli podatek od dochodów osób fizycznych to obowiązkowy podatek obciążający dochody uzyskane w poprzednim roku naturalnym.


Każdego roku podatnicy muszą przedstawić deklaracje IRPF w Urzędzie Skarbowym w celu sprawdzenia, czy w ciągu poprzedniego roku nie została im potrącona zbyt wysoka kwota podatku (wówczas mogą się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku), bądź czy odprowadzona kwota była niewystarczająca w stosunku do uzyskanych przychodów, gdyż w takiej sytuacji osoba będzie zmuszona dopłacić różnicę.


Składanie deklaracji zwykle rozpoczyna się w maju i trwa do końca czerwca. Jednakże już w kwietniu Agencia Tributaria rozpoczyna wysyłanie tzw. borradores.


Hacienda w oparciu o dostępne informacje o naszych dochodach i obciążeniach (retenciones) przygotowuje własną propozycję rozliczenia naszej deklaracji, czyli właśnie tzw. borrador. Jeśli zgadzamy się z zawartymi w nim danymi, wówczas wystarczy go potwierdzić i zostaje on automatycznie przedstawiony jako wiążący dokument.

W celu otrzymania swojego "brudnopisu" należy skontaktować się z Agencia Tributaria telefonicznie, przez Internet lub w jednej z siedzib. Potwiedzić borrador  można przez Internet lub drogą pocztową.


Niezależnie od kalkulacji IRPF przedstawionej nam przez Urząd Skarbowy, możemy podatek również wyliczyć sami. Jest to wariant jak najbardziej polecany, gdyż w wyliczeniach instutucji państwowych zdarzają się błędy i posiadanie własnej deklaracji, przynajmniej w celu porównania z oficjalnym borrador na stronie Haciendy, może okazać się istotne.


Aby samodzielnie wyliczyć IRPF możemy skorzystać z kilku opcji:
  • ściągnąć stworzony w tym celu program zamieszczony na stronie Agencia Tributaria, który po wprowadzeniu danych wylicza wartość IRPF. 
  • zlecić to zadanie asesorowi lub gestorowi (opcja szczególnie warta rozważenia, jeśli nasza renta jest skomplikowana i obejmowała więcej źródeł dochodów).


W razie pojawienia się rozbieżności między podatkiem ujętym w naszym borrador, bądź , gdy z przyczyn technicznych nie możemy potwierdzić borrador na stronie Haciendy, należy udać się osobiście do wyznaczonego na czas Campańa de la Renta punktu obsługi klienta. Trzeba jednak pamiętać, aby wcześniej umówić się telefonicznie na konkretny termin i godzinę.
--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz