O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

28 wrz 2015

VIDA LABORAL –czyli nasza kariera zawodowa w pigułce.
Informe de Vida Laboral jest dokumentem potwierdzającym cały nasz pracowniczy dorobek na terenie Hiszpanii, a dokładniej rzecz biorąc, obejmuje dokładny spis okresów, w których odprowadzaliśmy składki ubezpieczeniowe (Seguridad Social). Zawiera listę firm, w których pracowaliśmy, a także rodzaj oraz długość każdej z zawartych umów. Jeśli pracowaliśmy jako autónomo, również znajdzie to odzwierciedlenie w naszym Vida Laboral. 

pasek wypłaty hiszpania, składki hiszpania, okres składkowy hiszpania
Obraz: http://blog.educaweb.com/%C2%BFpara-qu%C3%A9-sirve-y-c%C3%B3mo-se-solicita-en-el-inem-el-informe-de-vida-laboral

Do czego służy Vida Laboral? 

Jest to dokument informacyjny, który może nam pomóc w sytuacji, gdy:
1) Chcemy sprawdzić ile dokładnie dni / miesięcy / lat odprowadziliśmy składki w Hiszpanii, zwłaszcza jeśli interesuje nas czy kwalifikujemy się lub ile nam brakuje do ubiegania się o zasiłek czy emeryturę. 
2) Chcemy uaktualnić swoje CV i nie pamiętamy dokładnych dat początku / zakończenia pracy w danym miejscu.
3) Mamy podejrzenie, że pomimo podpisanej umowy o pracę, pracodawca nie wywiązał się z obowiązku terminowego zgłoszenia naszego zatrudnienia do Seguridad Social. Może też być nieścisłość w dacie naszego zwolnienia - pracodawcy często nadużywali możliwości zgłoszenia zwolnienia 6 dni wcześniej niż rzeczywista data końca umowy.
4) Nasz przyszły pracodawca chce sprawdzić wiarygodność naszego doświadczenia zawodowego zawartego w CV.

Jak można uzyskać nasz dokument Informe de Vida Laboral?

Jeśli posiadamy tzw. Certificado Digital, czyli kartę z chipem wydawaną przez Seguridad Social, to wystarczy wejść na nasze konto w Sede Electronica i ściągnąć dokument w formie pdf.
Jeśli nie posiadamy Certificado Digital, możemy:
1) Zadzwonić pod numer 901 50 20 50 (serwis informacyjny Seguridad Social) i podać nasze dane, wówczas otrzymamy dokument pocztą na wskazany adres.
2) Jeśli Seguridad Social posiada zapisany nasz numer telefonu, można wejść na stronę, podać dane i wpisać otrzymany na telefon kod. Dokument zostanie wygenerowany automatycznie w formie pdf.
Link do serwisu: https://w7.seg-social.es/AutenticacionSMSWeb/Identificacion?URI=https%3A%2F%2Fw7.seg-social.es%2FXhtml%3FJacadaApplicationName%3DSGIRED%26E%3DS%26TRANSACCION%3Datt88%26URL%3D901%26LANG%3D1%26ESTILO%3D1
3) Na stronie Seguridad Social wypełnić formularz (link: https://w6.seg-social.es/SSC/SwscSeControlador?opcion=1&RUTA=1&URL=50&LANG=1&ESTILO=1 ) i otrzymamy nasz dokument Vida Laboral drogą pocztową.

--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.es
 

3 komentarze:

  1. straszne problemy są teraz z otrzymaniem numeru NIE. mój chłopak mieszka w Hiszpanii jakieś 8 lat i pracuje legalnie, miesiąc temu przeprowadziłam się do niego, chcę pracować itp. niestety żeby mnie zameldować potrzebny jest numer NIE, żeby dostać pracę potrzebny jest numer NIE, żeby dostać numer NIE muszę mieć pracę... masakra... z pracą nie jest prosto... poszliśmy do ZUSu i kobieta powiedziała że ona wystawi mi numer ZUS na podstawie paszportu i na tej dzięki temu otrzymam numer NIE. dziś go odebrałam i co? prawdopodobnie uznali że chcę otworzyć firmę... boję się że już mam naliczane składki ubezpieczeniowe a to są kwoty od 350 euro za miesiąc wzwyż... jutro musimy iść do ZUSu wyjaśnić to bo jeszcze aktualizacji dziś nie zrobiłam... porażka jakaś...

    OdpowiedzUsuń
  2. Spokojna głowa, na pewno nie naliczają składek. A powód wyrobienia numeru NIE w celu otwarcia firmy wcale zły nie jest.

    OdpowiedzUsuń
  3. Do końca 2015 r. mieszkałam w Hiszpanii i tam do tego czasu otrzymywałam Ayuda Familiar.Po przeprowadzce do PL okazało się, że do pewnego urzedu potrzebuję zaświadczenie o dochodach z 2014/2015. Czy orientuje się Pani w jaki sposòb mogłabym takie zaświadczenie zdobyć będąc w Polsce? Czy to zaświadczenie to Vida Laboral?

    OdpowiedzUsuń