O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

3 mar 2014

Convenios colectivos jako instrument prawa pracy.Relacje między pracodawcą i pracownikiem  określają tzw. Convenios Colectivos.

Są to zbiory regulacji uzyskanych na drodze negocjacji między reprezentantami związków zawodowych a reprezentantami firmy lub grupy firm z danej branży i zaakceptowane przez obie strony. Zasadniczym celem Convenios jest poprawienie warunków pracy określonych w Estatuto de los Trabajadores. Im silniejszy związek zawodowy danej grupy zawodowej, tym lepsze warunki znajdą się w Convenio dla pracowników z danego sektora. Należy tutaj pamiętać, że statuty znajdujące się w Convenio nie są sprzeczne z tymi zawartymi w Estatuto de los Trabajadores, stanowią jedynie ich uściślenie oraz uzupełnienie przepisami działającymi na korzyść pracownika.

Convenios Colectivos różnią się zasięgiem terytorialnym- i tak możemy wyróżnić: Convenios Estatales obowiązujące na terenie całego kraju, Convenios de las Comunidades obejmujące swym zasięgiem jedną Wspólnotę, bądź Convenio Provincial – dla konkretnej prowincji. Oprócz tego, każda firma (najczęściej dotyczy to dużych firm np. AENA, Endesa) może w porozumieniu z reprezentantami pracowników ustanowić własne Convenio Colectivo dotyczące warunków pracy osób zatrudnionych w tejże firmie.

Zdarza się, że dla danej grupy zawodowej istnieją Convenios o różnym zasięgu np. krajowe i prowincjonalne. W takiej sytuacji, gdy chcemy zaczerpnąć informacji, najpierw powinniśmy sięgnąć do Convenio o najwęższym zasięgu terytorialnym- czyli tym dotyczącym konkretnej prowincji. Następnie, w przypadku braku poszukiwanej informacji, sprawdzić Convenio krajowe i jeśli i tam nie znajdziemy odpowiedzi- zajrzeć do Estatuto de los Trabajadores.

Na początku każdego Convenio znajduje się informacja dotycząca jego zasięgu terytorialnego oraz okresu obowiązywania. Pomimo faktu, że Convenio ma określoną datę ważności, przyjmuje się, iż obowiązuje ono do momentu pojawienia się jego aktualizacji. Oznacza to, że np. Convenio Colectivo na lata 2009-2011 będzie obowiązywać również w roku 2014 w przypadku braku jego wznowień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz