O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

28 kwi 2014

Dofinansowanie szkolenia pracowników.Formación Continua

Formación continua jest ciekawym sposobem na zwiększenie atrakcyjności firmy poprzez zainwestowanie w dokształcenie pracowników, wykorzystując dofinansowania oferowane na ten cel przez Seguridad Social.

W jaki sposób to działa?

Każda firma zobowiązana jest do opłacania składki na Seguridad Social za osoby w niej zatrudniane. Niewielki procent tejże składki przekazywany jest na tzw. Contigencias formación profesional, fundusz, którego celem jest wspieranie konkurencyjności i podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Co roku firma otrzymuje punkty, tzw. creditos anuales, które może wymienić na kursy doszkalające dla swoich pracowników dofinansowywane przez Seguridad Social. Ilość przyznawanych creditos uzależniona jest od ilości zatrudnionych i wysokości składek odprowadzonych w poprzednim roku. Punkty niewykorzystane w bieżącym roku przepadają.

Małe przedsiębiorstwa (do 5 osób zatrudnionych) mogą liczyć na całkowite dofinansowanie kursów o wartości 420 EUR. W zależności od wielkości firmy zmienia się kwota dofinansowania. Informację o ilości zgromadzonych punktów, można uzyskać korzystając np. z  kalkulatorów dostępnych na stronach centrów kształceniowych.
Centra kształceniowe są jednostkami posiadającymi odpowiednią akredytację Servicio Público de Empleo Estatal na prowadzenie tego typu działalności. Odpowiedzialne są one za realizację kursu (są to kursy na odległość tzw. a distancia), poprzez:


  • dostarczenie materiałów edukacyjnych
  • zapewnienie tutora, z którym można się kontaktować w razie problemów i umawiać na konsultacje
  • przeprowadzenie egzaminu (online, bądź w postaci testu, który należy odesłać pocztą).
  • wystawienie certyfikatu po ukończeniu kursu
  • wystawienie faktury, na podstawie której firma otrzyma całkowity bądź częściowy zwrot wpłaconej kwoty z Seguridad Social.

Oferta kursów jest bardzo szeroka, obejmuje praktycznie wszystkie możliwe zawody i warto porównać propozycję różnych centrów szkoleniowych, aby wybrać kurs, który naprawdę nas interesuje. 

Przykładowe lista kursów znajduje się poniżej:
http://www.grupoglorieta.com/documentos/FC/catalogo_2014_la_glorieta.pdf
Aby firma mogła skorzystać z programu Formación Continua nie może zalegać ze składkami w Seguridad Social, ani wobec Agencia Tributaria, a pracownicy muszą być zatrudnieni w tzw. Regimen General.
--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.es

1 komentarz: