O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

7 kwi 2014

Dni wolne od pracy w Hiszpanii, przywileje i możliwości.
DNI WOLNENa ile dni wolnych możemy liczyć pracując w Hiszpanii? Ile przysługuje nam wakacji? Czy gdy ma miejsce zdarzenie losowe jedynym wyjściem jest branie wolnego wykorzystując dni przeznaczone na urlop wypoczynkowy? Na wszystkie te pytania odpowiedź można znaleźć w Estatuto de Trabajadores oraz Convenio Colectivo obejmującym konkretną grupę zawodową.Poniżej przedstawione zostały rodzaje wolnego i ilość dni wolnych, które przysługują pełnoletniemu pracownikowi niezależnie od posiadanego rodzaju umowy o pracę.WYPOCZYNEK TYGODNIOWYMinimalny wypoczynek tygodniowy wynosi nieprzerwanie 1,5 dnia, które powinno przypaść na sobotnie popołudnie lub przedpołudnie w poniedziałek i całą niedzielę. Wypoczynek ten można skumulować maksymalnie przez 14 dni, czyli 14 dni pracy i 3 dni wolnego.DNI WOLNE OD PRACYDni ustanowione przez rząd dniami wolnymi od pracy wynoszą maksymalnie 14 dni w roku, z czego 2 dni przypadają na święta lokalne. Dniami wolnymi obejmującymi terytorium całego kraju są: 25.12, 01.01, 01.05, 12.10.Wspólnoty Autonomiczne mają prawo wskazania własnych dni świątecznych (nie przekraczając limitu 14 dni) celebrowanych na ich obszarze i związanych z tradycjami lub zwyczajami regionu.PEŁNOPŁATNE DNI WOLNE Z UZASADNIONYCH PRZYCZYNKażdy pracownik ma prawo do usprawiedliwionego zwolnienia z pracy nie tracąc prawa do wynagrodzenia w następujących sytuacjach i w następującym wymiarze:

 • 15 dni naturalnych zawarcie związku małżeńskiego
 • 2 dni na narodziny dziecka lub pochówek, poważny wypadek lub chorobę, pobyt w szpitalu lub interwencję chirurgiczną bez pobytu w szpitalu, ale wymagającą odpoczynku w domu dotyczącą krewnych do drugiego stopnia (pokrewieństwa lub powinowactwa). Jeśli z wspomnianych przyczyn pracownik zmuszony jest do zmiany miejsca pobytu (udania się do innego miasta niż miejsce jego zamieszkania), czas zwolnienia zostaje przedłużony do 4 dni
 • 1 dzień na przeprowadzkę (zmianę miejsca zamieszkania)
 • czas nieokreślony, niezbędny do spełnienia obowiązków (un deber inexcusable) o charakterze publicznym lub prywatnym oraz na reprezentowanie pracowników w związkach zawodowych.
 • czas nieokreślony na wykonanie badań prenatalnych oraz przygotowań do porodu (tzw. szkoła rodzenia) jeśli godziny ich realizacji przypadają na godziny pracy.

W zależności od Convenio Colectivo przedstawione warunki mogą być ulepszone (więcej dni wolnych) a także dodane inne okoliczności, obejmujące pełnopłatne zwolnienie z powodu: egzaminów i kursów realizowanych przez pracowników podwyższających jego kompetencje zawodowe, rozwód, zawarcie związku małżeńskiego przez bliskiego krewnego i inne.

Decyzja dotycząca wzięcia dni wolnych z powyższych powodów powinna być uzasadniona (w miarę możliwości poparta dokumentami potwierdzającymi okoliczności zwolnienia), a pracodawca poinformowany z wyprzedzeniem.

URLOP WYPOCZYNKOWYW Hiszpanii dni urlopu najczęściej liczone są za pomocą dni naturalnych, a nie dni roboczych.Długość urlopu wypoczynkowego zależy od postanowień zawartych w Convenio Colectivo danej grupy zawodowej oraz w umowie o pracę zawartej między pracownikiem i pracodawcą. W żadnym przypadku nie może on być niższy niż 30 dni naturalnych- i tyleż dni najczęściej przyjmuje. Dni urlopu należy wykorzystać w ciągu bieżącego roku, inaczej przepadają.W przeciwieństwie do Polski, w Hiszpanii zdecydowanie łatwiej jest otrzymać urlop wypoczynkowy w  okresie wakacji. Wynika to nie tylko z faktu, że Convenios sugerują miesiące letnie jako przeznaczone na wypoczynek(czasem wręcz wymagając, żeby część rocznego urlopu była zrealizowana w lipcu-sierpniu), ale również ze specyfiki pracy na Półwyspie. Nikogo tutaj nie dziwi zamknięcie sklepiku czy kiosku w szczycie sezonu turystycznego z powodu urlopu jego właścicieli.

Urlop wypoczynkowy (teoretycznie) nie może być zastąpiony równowartością pieniężną za dni niewykorzystane (nie dotyczy to jednak przypadku, gdy pracownik zostaje zwolniony z pracy zanim wykorzysta dni urlopu).
--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.es

4 komentarze:

 1. Przydatny artykuł. A jak wygląda kwestia ilości dni z tytułu urlopu wypoczynkowego? Bo rozumiem, że powyższe informacje dotyczą tylko dni ustawowo wolnych (święta etc.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy za miłe słowa. Na Pana / Pani pytanie odpowiada niniejszy fragment:

  "Długość urlopu wypoczynkowego zależy od postanowień zawartych w Convenio Colectivo danej grupy zawodowej oraz w umowie o pracę zawartej między pracownikiem i pracodawcą. W żadnym przypadku nie może on być niższy niż 30 dni naturalnych- i tyleż dni najczęściej przyjmuje. Dni urlopu należy wykorzystać w ciągu bieżącego roku, inaczej przepadają."

  Uśredniając, jeśli nie ma Pan / Pani żadnych dodatkowych korzyści wynikających z convenio Pana / Pani grupy zawodowej wypada z reguły 22 dni robocze w roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy wpis, dziekuje za niego.
  Mam dodatkowe pytanie, czy w sytuacji kiedy ja sie zwalniam z firmy, anie jestem zwalniany, czy przysluguje mi rekompensata finansowa za niewykorzystany urlop, czy po prostu niewykorzystany urlop przepada?

  Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Firma ma obowiązek rozliczyć niewykorzystany urlop. Może to zrobić wysyłając pracownika na urlop lub wypłacając ekwiwalent. Decyzja należy do firmy.

   Usuń