O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

14 kwi 2014

"Tarifa plana", czyli płać tylko 100 euro za każdego pracownika, cz. 1.
Na początku bieżącego roku zostało wprowadzone nowe rozwiązanie mające na celu zwiększenie zatrudnienia pracowników na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Nowa umowa zyskała nazwę „Tarifa Plana” i od momentu jej zapowiedzi przez premiera Rajoya wzbudziła niemałe zamieszanie wśród pracodawców. Rozreklamowana jako umowa, gdzie składki na Seguridad Social miały firmę kosztować miesięcznie tylko 100 EUR za pracownika na pełnym etacie, wywołała spore zainteresowanie tak ze strony szukających oszczędności pracodawców, jak i pracowników widzących w niej szansę na uzyskanie stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowę na czas nieokreślony.

Po wnikliwym przyjrzeniu się warunkom pozwalającym firmom na wprowadzenie programu „Tarifa Plana” dla osób nowozatrudnionych, okazała się ona już nie aż tak atrakcyjna, jak to pierwotnie zostało przedstawione. Niemniej nadal jest ona godna rozważenia, zwłaszcza w niewielkich, rodzinnych firmach.

Atutem nowej umowy jest stała kwota 100 EUR za contigencias comunes (a nie, jak błędnie poinformowano, całego Seguridad Social) nowego pracownika w przez okres 24 miesięcy.

Contigencias są jedną ze „składowych” kosztu na rzecz Seguridad Social, pozostałe (Desempleo, FOGASA i Formación profesional) pracodawca zapłaci bez zmian. Oznacza to, iż przy przykładowym wynagrodzeniu  ok. 1000 EUR/mies brutto, rzeczywisty koszt wszystkich składek zdrowotnych zamiast dotychczasowych 360 EUR wyniesie ok. 180 EUR (kwoty podane w przybliżeniu, w zależności od konkretnego przypadku mogą się różnić). 

O szczegółach umowy "tarifa plana" już za tydzień.
--
Anna Makowicz
gestoria@ramonsantafe.es

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz