O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

24 lip 2014

Zgubienie polskiego dowodu osobistego w Hiszpanii.

Ostatnio było o zgubieniu prawa jazdy a teraz zajmiemy się dowodem osobistym. Zgubiony bądź skradziony przyda nam zmartwień. O ile nowe prawo jazdy da się załatwić zdalnie, o tyle w przypadku DO takiej możliwości nie ma. Wniosek należy złożyć osobiście (i podpisać się przy urzędniku). Odbiór też niestety możliwy jest tylko osobisty. Kto wyda nam dowód? Burmistrz bądź prezydent miasta, w zależności od struktury administracyjnej jakiej podlega nasze polskie miejsce zamieszkania. A ambasada? Nie, nie i jeszcze raz nie. Ambasada nie zajmuje się wydawaniem dowodów osobistych bo nie ma do tego uprawnień. Nie wińmy ich za to, tak brzmią polskie przepisy, nie jest to widzimisię urzędników z ambasady bądź konsultatu.

A co zrobić jak ukradziono nam DO a chcemy wrócić do Polski? Jeśli mamy paszport to nic się nie dzieje. Jak nie czeka nas wizyta w ambasadzie w Madrycie lub konsulacie w Barcelonie i wystąpienie o paszport. Pozostałe placówki są placówkami honorowymi i nie mają uprawnień do wydawania dokumentów. Istnieje opcja uzyskania paszportu od ręki, za niewielką dopłatą.

Pamiętajmy też żeby utratę DO zgłosić na policję. To bardzo ważne bo wytrącamy broń z ręki oszustom, którzy na skradzione / znalezione dokumenty wyłudzają kredyty i pożyczki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz