O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

12 wrz 2014

Erasmus w Hiszpanii, czyli przewodnik przedwyjazdowy, cz. 1.Co roku w ramach programu Erasmus (aktualnie Erasmus +) wyjeżdża kilkanaście tysięcy polskich studentów i z roku na rok ich liczba rośnie. 

W ciągu ostatnich trzech lat najchętniej polscy studenci wyjeżdżali do Hiszpanii, na drugim miejscu są Niemcy a za nimi Włochy. Do grona studentów, którzy postanowili przez rok studiować w Hiszpanii należę także ja – absolwentka Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostatni rok studiów magisterskich odbyłam na Uniwersytecie w Salamance studiując Nauki Polityczne i Administrację Publiczną.

Każdy przyszły Erasmus musi przejść przez tę samą drogę, zanim zacznie swoją przygodę  na uczelni zagranicznej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji z uniwersytetu macierzystego i listu zapraszającego z uniwersytetu przyjmującego, szczęśliwy student zaczyna szukać bardziej szczegółowych informacji w internecie bądź wśród swoich znajomych. 
Co sprawdzić przed wyjazdem?
Uczelnia
Na początek radzę zapoznać się ze strona internetową uczelni. Znajdziemy tam informacje na temat: przedmiotów w danym semestrze i roku akademickim, kalendarz akademicki z wszystkimi dniami wolnymi, dane kontaktowe m.in. do koordynatora programu Erasmus a także o możliwościach spędzania czasu wolnego – (actividades culturales czy actividades deportivas).
Zakwaterowanie
Do wyboru mamy akademik (residencia), wynajęcie pokoju razem z innymi studentami (habitacion en piso compartido) lub mieszkanie z osobą starszą w ramach programu socjalnego (alojamiento intergeneracional). 

Akademik to najdroższy wybór, ich standard jest bardzo wysoki. Można się w nich poczuć jak w hotelu, przez co potocznie i lekko szyderczo zwany jest casa de princesa.     

Najwięcej studentów decyduje się na wynajęcie pokoju z innymi studentami. Oferty mieszkań można znaleźć poprzez uniwersytet - servicio de promoción, información y orientación. Bardzo wiele ofert znajduje się na facebook’u lub specjalnie dedykowanych stronach np.

Szukając mieszkania należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim lokalizacja, najdogodniej jest blisko centrum lub wydziału, na którym ma się zajęcia. Kolejna rzecz to, czy mieszkanie posiada ogrzewanie lub klimatyzację, w zależności od miejsca pobytu. Rozwiązaniem ekonomicznym jest wynająć mieszkanie z centralnym ogrzewaniem (calefación central). Standardem są duże mieszkania, które posiadają dwie łazienki. W kuchni na pewno będzie mikrofalówka, za to czajnika w większości przypadków nie ma - Hiszpanie rzadko piją herbatę. 

Już w poniedziałek kolejny wpis.
--
Anna Gałczyńska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz