O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

23 wrz 2014

Polsko - hiszpańska wymiana gospodarcza.Dawniej Polska i Hiszpania były dla siebie drugorzędnymi partnerami gospodarczymi. Od początku lat dziewiędziesiątych współpraca ta zaczęła się zacieśniać, obecnie Polska jest głównym partnerem handlowym Hiszpanii wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wyzwaniem dla Polski było zainteresowanie hiszpańskiego kapitału inwestycyjnego i zrownoważanie struktury obrotów handlowych. Jak pokazują statystyki utrzymuje się pozytywne saldo bilansu handlowego dla Polski, od stycznia do lipca 2014 roku dynamicznie wzrosła sprzedaż na rynek hiszpanski (24,3 %).

Polska eksportuje do Hiszpanii wysoko przetworzone wyroby przemysłowe: urządzenia mechaniczne i elektryczne, pojazdy, statki powietrzne i jednostki pływające, produkty przemysłu chemicznego a także artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe, alkohol, tytoń, wyroby nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych.

Z Hiszpanii Polska importuje przede wszystkim: pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające, urządzenia mechaniczne i elektryczne, do rejestracji i odbioru dźwięku, produkty pochodzenia roślinnego (oliwa z oliwek), produkty przemysłu chemicznego, wyroby nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych, tworzywa sztuczne i wyroby z nich, kauczuk, zwierzęta żywe, produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty rolno-spożywcze (cytrusy, pomidory, produkty rybne, wino, tytoń).

Ważne jest aby struktura polsko hiszpanskiej wymiany handlowej była komplementarna i nie stanowiła groźnej konkurencji dla polskich producentów. Wspolne interesy obu państw dają szansę na wszechstronną wspołpracę na arenie Unii Europejskiej.   

Źródło: Ministerstwo Gospodarki, Portal Promocji Eksportu [www.exporter.gov.pl].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz