O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

7 maj 2013

"Oposiciones" - co to takiego?

"Oposiciones" to egzaminy stanowiące część procesu naboru do zawodów reglamentowanych. Lista zawodów reglamentowanych jest dużo bardziej rozbudowana niż w Polsce i znajdują się na niej m.in. takie profesje jak: nauczyciel, urzędnik, strażak, policjant, strażnik więzienny, woźny w szkole publicznej, kucharka w przedszkolu publicznym, bibliotekarz i wiele, wiele innych opłacanych z budżetu miasta, regionu lub kraju.

Co należy wiedzieć przygotowując się do "oposiciones"? Przede wszystkim to, że egzaminy te są bardzo trudne i niełatwo je zdać. Większości kandydatów udaje się to za drugim lub trzecim razem. 

Egzaminy takie organizowane są raz na kilka lat i w wielu przypadkach ich ważność ogranicza się do prowincji, w których je zdamy. Czyli jeśli np. mieszkamy w Andaluzji i tam zdamy egzamin i dostaniemy się do zawodu nauczyciela to jeżeli zdecydujemy się po kilku latach na przeprowadzkę do Madrytu to cały proces należy zaczynać od nowa.

Zdanie egzaminu nie gwarantuje nam automatycznie uzyskania zatrudnienia. Gwarantuje znalezienie się na giełdzie pracy, na miejscu wskazanym przez zgromadzoną ilość punktów. Może się okazać, że będziemy czekać nawet kilka lat na pierwszą ofertę pracy na zastępstwo i 300 kilometrów od miejsca zamieszkania. 

Kolejną ważną sprawą jest obywatelstwo. Cudzoziemcy nie mają dostępu do wszystkich zawodów reglamentowanych w Hiszpanii. Dostęp do profesji związanych z obronnością i ładem publicznym zastrzeżony jest dla osób narodowości hiszpańskiej.

Czy warto zdawać "oposiciones"? To już zależy od indywidualnego podejścia. Jeśli nasz pobyt w Hiszpanii ma charakter stały, jesteśmy zdecydowani na pozostanie w tym samym miejscu zamieszkania i chcemy dostać się do zawodu, do którego inaczej dostać się ciężko (nauczyciel, bibliotekarz, itd.) to jak najbardziej warto próbować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz