O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

13 maj 2013

Roczne rozliczenie podatków.

W Hiszpanii rozliczenie podatku od osób fizycznych za rok poprzedni odbywa się między 1 kwietnia a 30 czerwca i nazywa się po hiszpańsku "declaración de la renta". 

Z podatku musi się rozliczyć każda osoba zatrudniona, której dochody brutto przekroczyły 22 000 € lub miała dwu lub więcej pracodawców (a w drugim i kolejnych miejscach zatrudnienia pobierała pensję powyżej 1500 €). Jednym słowem ktoś kto przepracował cały rok u jednego pracodawcy i jego roczna pensja brutto wyniosła np. 18 000 € nie ma obowiązku rozlicznia podatku. Nie ma obowiązku, ale ma prawo i najczęściej warto z tego prawa skorzystać. Przy stosunkowo niewysokich dochodach większość podatników ma prawo do zwrotu nadpłaconego podatku i opłaca się z tego skorzystać.

W jaki sposób rozliczyć się z podatku? Można to zrobić samodzielnie lub korzystając z pomocy. Bezpłatną pomoc wszystkim zainteresowanym oferuje Hacienda. Wystarczy umówić się na spotkanie poprzez zakładkę "cita previa" na stronie Urzędu Skarbowego:
http://www.agenciatributaria.es/AEAT.internet/Renta2012.shtml
lub telefonicznie. Opcją płatną jest wizyta w którymś z biur podatkowych (opisywana wcześniej asesoria lub gestoria). Opłata w biurach wynosi z reguły od 25 do 50 €. Można też skorzystać z gotowego brudnopisu, który możemy ściągnąć ze strony Urzędu Skarbowego. Jeśli wszystkie dane się zgadzają to wystarczy go zaakceptować on-line i w ciagu kilku dni pieniądze ze zwrotu powinny pojawić się na naszym koncie.

1 komentarz: