O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

29 maj 2013

Praca wakacyjna cz.1.

Jak co roku w maju zaczyna się sezon wakacyjny na wybrzeżu i na wyspach. Wielu studentów decyduje się na wyjazd w ciemno do Hiszpanii i poszukiwanie pracy na miejscu. To do nich głównie adresowany jest ten wpis.
Co warto wiedzieć zanim zdecydujecie się na wyjazd:
1. kryzys i bezrobocie są faktem. Wiele osób sądzi, że telewizja i gazety przesadzają. Otóż nie, rzeczywiście 50% młodych Hiszpanów nie może znaleźć zatrudnienia a są regiony gdzie bezrobocie ogólne oscyluje w granicach 30%. Co z tego wynika? Ano głównie to, że może się okazać, że nawet intensywne poszukanie wakacyjnej pracy skończy się fiaskiem. Jeśli już uzmysłowiliście sobie, że możecie pracy nie znaleźć to czytajcie dalej.
2. Gromadzenie funduszy. Ma pozwolić utrzymanie się przez okres poszukiwania pracy i ewentualny powrót do domu. Dobrze mieć ze sobą trochę gotówki oraz kartę płatniczą. Przy bardzo oszczędnym gospodarowaniu można założyć, że łóżko w hostelu znajdziecie za jakieś 20 euro a samodzielnie przygotowane posiłki nie wyniosą Was więcej niż 5-10 euro dziennie. Na bilet do Polski warto mieć na karcie ekwiwalent przynajmnie 100 euro.
3. Co zrobić po przyjeździe. Po pierwsze, jeśli macie zamiar podjąć legalną pracę to musicie wystąpić o numer N.I.E. To numer nadawany cudzoziemcom. Występuje się o niego w odpowiednim urzędzie - extranjeria (wymawia się "ekstranherija"). Tutaj lista urzędów:
http://www.seap.minhap.gob.es/es/servicios/extranjeria/extranjeria_ddgg.html
Zdobycie numeru N.I.E. nie jest proste. Zmieniły się przepisy i teraz trzeba dobrze umotywować podanie.
 --
W następnym wpisie kolejne informacje, czyli gdzie i jak szukać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz