O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

12 kwi 2013

Dekalog przedsiębiorcy.

Oto dekalog przedsiębiorcy, przydatny osobom, które zamierzają otworzyć działalność gospodarczą na terenie Hiszpanii.

1. Nie spiesz się. Decyzja musi być przemyślana. Dokonaj analizy rynku i dopiero działaj. Ale za to skoncentruj 100% uwagi i czasu na własnym pomyśle.

2. Nie zakładaj kolejnego biznesu oferującego to samo. Skoncentruj się na czymś nowym. Bądź odkrywczy, znajdź produkt lub usługę, która do tej pory jest na danym obszarze niedostępna. Piąty sklepik z lodami na tej samej uliczce nie ma raczej szans na przeżycie.

3. Zainwestuj jak najmniej czyli licz zamiary na siły. Pamiętaj, że musisz wynająć lokal, być może przeprowadzić remont, załatwić wszystkie niezbędne i kosztowne pozwolenia urzędowe, itd.

4. Nie zadłużaj się. W dzisiejszych czasach trudno trafić na biznes, który w 100% okaże się żyłą złota. Zainwestuj własne pieniądze, a jeśli musisz pożyczyć to postaraj się o pożyczkę od kogoś bliskiego. Bank to ostateczność.

5. Pieniądze na życie. Nie zapomnij, że przez okres, w którym biznes będzie się rozkręcał będziesz musiał utrzymać się z oszczędności. Wylicz realnie jakie koszty są potrzebne na mieszkanie, jedzenie oraz świadczenia.

6. Obniż do minimum koszty stałe i dobierz dobrze współpracowników. Zastanów się nad możliwościami obniżenia kosztów prowadzenia firmy. Porównuj oferty, zlecaj zadania na zewnątrz zanim przyjmiesz kogoś na etat, analizuj. Zleć innym firmom rzeczy, na których się nie znasz - specjaliście od marketingu przygotowanie ulotek, tłumaczowi ich przetłumaczenie. Niekształtna ulotka przetłumaczona przez translator przełożyć się może na fiasko biznesu.

7. Sam w obliczu rynku? Szukaj możliwości współpracy, oferuj swoje usługi innym firmom, negocjuj formy współpracy. Nie izoluj się. Poznawaj przedsiębiorców ze swojej okolicy, utrzymuj poprawne stosunki z sąsiadami, uczestnicz w spotkaniach, zebraniach. Im więcej osób będzie wiedziało o Twoim istnieniu tym większa szansa, że poleci Cię innym. Możesz się z zrzeszyć w stowarzyszeniu przedsiębiorców działających w Twojej branży albo w Twoich okolicach.

8. Rozliczenia finansowe. Pamiętaj, że Hiszpanie przyzwyczajeni są do kredytowania i często oferują płatność po 90 a nawet 180 dniach. Negocjuj, bierz pod uwagę własne potrzeby i nie bój się upominać o swoje. Sam też bądź terminowy w spłatach.

9. Obserwuj rynek. Nie spoczywaj na laurach, miej w zanadrzu plan B w razie gdyby coś poszło nie tak w Twoim biznesie.

10. Ucz się i dokształcaj. Nie ustawaj w tym. Ucz się języka, dokształcaj we własnej branży, interesuj nowinkami. W ten sposób będziesz na bieżąco i nie dasz się zaskoczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz