O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

9 kwi 2013

Uwaga na fałszywe oferty pracy!

Wszystkich szukających pracy w Hiszpanii, zwłaszcza pracy fizycznej, niewymagającej znajomości języka chcemy przestrzec przed oszustami! 

Od kilku lat działają w podobny sposób. Umieszczają ogłoszenie drobne w gazecie oferując wyjazd do Hiszpanii na zbiory / do fabryki / do sprzątania. Stawka godzinowa, jeżeli jest podawana, oscyluje w granicach 6 - 10 euro za godzinę. 

Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim brak danych do kontaktu oprócz telefonu komórkowego (w Hiszpanii numery komórkowe zaczynają się na cyfrę 6 lub 7) lub e-maila na bezpłatnym serwisie (hotmail, gmail, yahoo, itd.). 

Mechanizm działania oszustów jest mało wyrafinowany i z reguły podobny. Na początku nie ma mowy o zapłacie, dopiero kiedy chętny kupuje bilet lotniczy to nagle dzwoni oszut z informacją, że znalazł mieszkanie w okazyjnej cenie i natychmiast trzeba wpłacić pieniądze. Z reguły pada kwota około 400 euro. Po wpłaceniu pieniędzy i wylądowaniu w Hiszpanii kończy się zawsze tak samo: nikt nie czeka na lotnisku a telefon komórkowy jest wyłączony.

Ostatnio pojawili się też oszuści, którzy starają się uwiarygodnić swoje ogłoszenie i podszywają się pod istniejącą firmę podając jej dane kontaktowe (adres, telefon). Takie oszustwa są trudniejsze do wykrycia, ale warto skonsultować ofertę na forach poświęconych Hiszpanii oraz spróbować się dowiedzieć bezpośrednio w firmie czy rzeczywiście poszukuje pracowników.

Przede wszystkim trzeba mieć oczy szeroko otwarte i być czujnym. Firmy poszukujące niewykwalifikowanych pracowników najczęściej ogłaszają się przez Ochotnicze Hufce Pracy albo Wojewódzkie Urzędy Pracy. Ofertę umieszczają też na swojej stronie internetowej.
Jeżeli mamy wrażenie, że coś z ofertą jest nie w porządku (brak umowy, brak danych firmy, nieproporcjonalnie wysokie wynagrodzenie, zbyt atrakcyjne warunki pracy) to lepiej wstrzymać się z wyjazdem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz