O mnie

Moje zdjęcie
Murcia, Murcia, Spain
Karina Ślesińska / TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO W POLSCE I JĘZYKA POLSKIEGO W HISZPANII / Proszę o telefony w godzinach 10:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku: +34 661 351 979 lub o wysłanie e-maila na adres: karina@hiszpaniaconsulting.com

8 kwi 2013

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dobre CV to połowa sukcesu. O prawdziwym zwycięstwie możemy mówić gdy otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Żeby mieć jak największe szanse na zdobycie zatrudnienia  do każdej rozmowy należy się dobrze przygotować i w tym celu:

1) warto dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której aplikujemy. W internecie z reguły można znaleźć informacje zarówno o samej firmie, jak i o branży w której działa.
Te informacje trzeba sobie przyswoić żeby na rozmowie móc się wykazać znajomością sektora. Dzięki temu kandydat wypada znacznie lepiej na tle innych bo sprawia wrażenie osoby, którą łatwiej będzie wdrożyć ze względu na znajomość tematu.

2) należy przeanalizować własne CV pod kątem informacji, które mogły zainteresować pracodawcę. 

Jeśli znamy języki obce to warto przygotować krótką prezentację np. o sobie lub o branży w danym języka, sprawdzić słówka i zwroty związane z sektorem oraz przygotować się na ewentualną konwersację. 

Może się zdarzyć, że pracodawca zechce sprawdzić naszą biegłość językową, więc żeby dobrze wypaść trzeba mówić płynnie i pewnie. 

Warto też zapoznać się z formatami dokumentów w językach obcych, pracodawca może poprosić o przetłumaczenie faktury, zamówienia lub korespondencji handlowej.
Na tej samej zasadzie warto przypomnieć sobie obsługę programów komputerowych wymienionych w CV lub inne umiejetności potencjalnie interesujące pracodawcę.

3) Należy przybyć punktualnie. Może się okazać, że pracodawca każe na siebie czekać i trzeba się z tym liczyć. Jednak nieusprawiedliwione spóźnienie kandydata prawdopodobnie zdyskwalifikuje go na starcie.

4) Ważny jest również ubiór, którym zajmiemy się w następnym wpisie na blogu.

5) Należy przygotować się na pytania dotyczące poprzedniej pracy. Zarówno o stanowisko, zakres obowiązków jak i powód zakończenia współpracy.

6) Przy negocjowaniu wynagrodzenia należy posługiwać się rocznymi kwotami brutto. W internecie dostępne są kalkulatory przeliczające stawki brutto na netto. Należy liczyć się z pytaniem o wynagrodzenie, które nas usatysfakcjonuje. Dlatego też warto to wcześniej przemyśleć i poszukać "widełek" dla danego zawodu żeby podać kwotę realistyczną.
Tutaj bardzo dobry kalkulator zarobków:
kalkulator 

7) W Hiszpanii wypłata bywa rozkładana na od 12 do 16 pensji. Wszystkie dodatkowe (powyżej dwunastej) pensje nazywane są "paga extra". Są już wliczone w roczną kwotę brutto. Oznacza to, że co miesiąc pracownik otrzymuje mniej pieniędzy niż przy zwykłym rozliczeniu, ale dodatkowo jest wynagradzany w innych terminach. Przy standardowym, 14-miesięcznym rozliczeniu dostaje dodatkową wypłatę w czerwcu i w grudniu. Formy wypłaty z reguły zależą od polityki firmy i raczej nie podlegają negocjacjom.

8) Niektóre firmy promują politykę wypłacanie oficjalnie najniższej krajowej plus resztę kwoty "w kopercie". Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie współpracy z takim pracodawcą trzeba przemyśleć konsekwencje. Ewentualna wysokość zasiłku dla bezrobotnych lub emerytury będzie obliczna od kwoty oficjalnej, a jeśli pracodawca będzie zalegał z zapłatą to kwotę "na czarno" będzie dużo trudniej sądownie udowodnić i odzyskać.

9) Warto przygotować sobie przed rozmowę listę pytań do pracodawcy. Nawet kwestie, które mogą się wydawać banalne czasami wnoszą nowe światło do sprawy, jak na przykład możliwość dowolnego lub nie dysponowania urlopem, godziny pracy, zakres obowiązków, samochód służbowy lub komórka. 

10) Warto okazać optymizm i pewność siebie, jednak zawsze powinno to być poparte realnymi umiejętnościami. Nie ma sensu oszukiwać pracodawcy bo może się okazać, że po 14-dniowym okresie próbnym nie przedłuży umowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz